ABD, İsrail'den 200 adet "Taktik Askeri Robot" satın aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, İsrail’den 200 adet “Taktik Askeri Robot” satın aldı

Abone Ol 

ABD Deniz Piyadeleri 30 milyon dolar değerinde bir anlaşmayla İsrail’den 200 taktik robot sipariş etti.

İsrailli insansız sistem üreticisi Roboteam yaptığı açıklamada sipariş edilen sistemlerin Mikro Taktik Yer Robotları olduğunu açkladı.

Mikro Taktik Yer Robotları, mevcut kara araçları için aksi takdirde imkansız olan görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış hafif, yüksek manevra kabiliyetine sahip bir insansız sistemdir.

Sistemler; merdivenleri tırmanabilir ve dar alanlarda gezinebilir, bu da onu gözetleme, taktik manevralar ve tehlikeli patlayıcı mühimmat imha görevleri için uygun hale getirir.

Roboteam’e göre robotlar ABD’de üretilecek ve son montajı Amerikalı savunma sanayi kuruluşu Mistral Inc. tarafından gerçekleştirilecek.

Robotların 2025 yılının ilk çeyreğinde teslim edilmesi bekleniyor.

‘Eşsiz Savaş Alanı Üstünlüğü’

Mikro Taktik Yer Robotları’nın sahadaki zorlukların üstesinden gelme ve yön bulma konusunda üstünlük sağlamak üzere benzersiz bir performans ve uyum kabiliyetiyle üretildiği bildiriliyor.

Benzersiz özelliklerinden biri de düştükten sonra kendini düzeltebilmesi ve böylece hayatta kalma kabiliyetini ve görev verimliliğini arttırması.

Sadece 15 kilogram  ağırlığındaki insan tarafından taşınabilir robotik platform, Roboteam’in envanterindeki en hafif ikinci robot olarak göze çarpıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close