İsrail, yapay zeka destekli yeni nesil savaş tankı 'Barak'ı tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail, yapay zeka destekli yeni nesil savaş tankı ‘Barak’ı tanıttı

Abone Ol 

İsrail Savunma Bakanlığı, yapay zeka ve diğer gelişmiş sistemlere sahip yeni bir ana muharebe tankını tanıttı.

“Barak” adı verilen yeni zırhlı araç, İsrail Savunma Kuvvetleri’nde hizmet veren Merkava muharebe tankının beşinci nesli olarak tanımlanıyor.

ABD merkezli Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; beş yıldan uzun bir süredir geliştirme aşamasında olan tank, hedeflere hızla yaklaşmak ve düşman güçlerini daha saldıramadan tespit etmek ve vurmak üzere programlandı.

Yapay zeka sistemleri ayrıca aracın görüntü işleme ve tarama yeteneklerini geliştirerek içindeki mürettebata daha fazla durumsal farkındalık ve doğru hedef tespiti sağlıyor.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; “Barak tankı, ordumuzun düşmanları tespit etme kabiliyetlerini güçlendirecek ve gelecekteki savaş alanında, tüm muharebe senaryolarında daha az iz bırakan bir düşmana karşı bile savaşmayı mümkün kılacak” ifadeleri kullanıldı.

Verilen bilgilere göre zırhlı araç, ülkenin Zırhlı Araçlar Müdürlüğü ile IDF Kara Kuvvetleri ve Zırhlı Birlikleri tarafından Elbit Systems, Rafael ve Israel Aerospace Industries’in bileşenleriyle ortaklaşa geliştirildi.

Aracın bu yılın sonuna kadar faaliyete geçmesi ve İsrail’in zırhlı birliklerine dahil edilmesi bekleniyor.

Ek Özellikler

İsrail Savunma Bakanlığı’na göre Barak bir komutan, bir sürücü, bir topçu ve bir yükleyici olmak üzere dört kişilik bir mürettebat tarafından kullanılıyor.

“Güvenilir sensörlerden oluşan geniş bir altyapı” ile donatılmış olması onu “savaş alanında gerçek bir devrim” haline getiriyor.

Aracın içindeyken komutan, savaş uçağı pilotları tarafından kullanılana benzer bir Elbit savaş kaskı kullanacak. Cihaz, operatörlerin sadece başlarını hareket ettirerek etrafı 360 derece taramasına olanak tanıyacak ve mürettebatı açığa çıkarmadan gerçek zamanlı hedef tespitini kolaylaştıracak.

Ayrıca tank, savaşta “üstünlük” için Trophy füzesavar tank koruma sistemine sahip olacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close