Kosova'dan Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic kararı: "İzin olmadan girerse gözaltına alınacak" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kosova’dan Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic kararı: “İzin olmadan girerse gözaltına alınacak”

Abone Ol 

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in izinsiz olarak Kosova’ya gelmesi halinde gözaltına alınacağı uyarısında bulundu. Vucic’in meydan okuması sonrası yeni açıklama gerilimi daha da artırdı.

Xhelal Sveçla, Vucic’in yakın zamanda “Kosova’yı ziyaret edeceğim ve bunun için (Kosova Başbakanı Albin) Kurti’ye sormayacağım” açıklamasını yerel bir televizyon kanalına değerlendirdi.

“VUCİC’E İZİN VERİLİP VERİLMEMESİ, BAŞBAKAN’IN KARAR VERMESİ GEREKEN BİR KONUDUR”

Vucic’in izinsiz Kosova’ya gelmesi halinde gözaltına alınacağı uyarısında bulunan Sveçla, “Vucic’e izin verilip verilmemesi, izin talebi olması halinde Başbakan’ın karar vermesi gereken bir konudur, izin olmadan girerse hangi kurumların bu konuyla uğraşacağı bellidir.” ifadesini kullandı.

“KOSOVA’YA İZİNSİZ GELİRSE HİÇ ŞÜPHE DUYMADAN EVET”

Sveçla, Sırbistan Cumhurbaşkanı’nın izinsiz olarak Kosova’ya girmesi halinde gözaltına alınıp alınmayacağıyla ilgili soruya, “Kosova’ya izinsiz gelirse hiç şüphe duymadan evet. Yabancı bir ülke vatandaşının Kosova kurumlarının izni olmadan Kosova Cumhuriyeti’ne nasıl girebileceğini düşünüyorsunuz? Sonuçları nelerdir? Sonuç şu ki, eğer başka bir devletin başkanı izinsiz olarak topraklarınıza girerse, bir devletiniz olmaz.” yanıtını verdi.

Sveçla ayrıca “Vucic’in Kosova’ya izinsiz gelecek kadar çılgın olduğuna inanmıyorum.” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, geçen hafta Brüksel’de AB, Sırbistan ve Kosova arasında yapılan Belgrad-Priştine Diyaloğu Toplantısı’nın ardından basına yaptığı açıklamada, kendisine “demokratik izin” verilir verilmez Kosova’ya gideceğini ve bunun için Kosova Başbakanı Albin Kurti’ye sormayacağını, Kosova’daki Sırplara soracağını belirtmişti.

Kurti ise cevap olarak, Vucic’ten ziyaret için izin talebi geldiğinde bunu en yüksek ciddiyet ve samimiyetle analiz edeceğini ifade etmişti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close