İsrail Genelkurmayı "ordu soruşturma komitesini" dondurdu: "Askerler soruşturulmayacak" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrail Genelkurmayı “ordu soruşturma komitesini” dondurdu: “Askerler soruşturulmayacak”

Abone Ol 

İsrail Genelkurmay Başkanlığı, İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin 7 Ekim ve sonrasındaki gelişmelere dair askeri uzmanlar tarafından yürütülen soruşturmaları durdurma kararı aldı.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, 7 Ekim ve sonrasında yaşanan gelişmeler hakkında, ordu içindekigelişmeleri incelemek üzere oluşturduğu soruşturma komitesinin çalışmalarını dondurdu.

Yedioth Ahronoth gazetesine göre, İsrail Genelkurmay Başkanı Halevi’nin oluşturduğu ve başkanlığını eski Savunma Bakanı Şaul Mofaz’ın yaptığı komite, İsrail hükümeti içinde öfkeye yol açtı.

Hükümet, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Likud Partisi’ni sık sık eleştiren Mofaz’ın atanmasından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Halevi, İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin iç soruşturmaları tamamlanana kadar, askeri uzmanlar tarafından yürütülen söz konusu soruşturmayı durdurma kararı aldı.

Genelkurmay Başkanı, dün İsrail Devlet Denetçisi ve Ombudsmanı Matanyahu Engelman’ın, Gazze Şeridi’ndeki savaşa ilişkin belgelerin soruşturma yürütmek amacıyla teslim edilmesi talebine yanıt vermeyi reddetti.

İsrail Yayın Kurumu, Halevi’nin Engelman’a gönderdiği, ordunun savaş sırasındaki eylemleri ile ilgili belgeleri teslim etmeyi reddettiğini ifade ettiği mektubu yayınladı.

Halevi söz konusu mektubunda, “Ordunun şu anda Demir Kılıçlar Operasyonu’ndaki performansına yönelik eleştiriler komutanların dikkatini dağıtacak, operasyonel soruşturmanın kabiliyetine ve kalitesine zarar verecek ve savaşın hedeflerine ulaşmak için gerekli derslerin öğrenilmesine izin vermeyecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close