ABD'den İngiltere'ye mesaj: "Ordunun gücü gözden geçirilmeli" - M5 Dergi
Dünya

ABD’den İngiltere’ye mesaj: “Ordunun gücü gözden geçirilmeli”

Abone Ol 

The Guardian’a göre ABD yönetiminin üst düzey bir üyesi, farklı cephelerdeki çatışmalarla dünyanın giderek daha tehlikeli bir hal alması nedeniyle İngiltere silahlı kuvvetlerinin büyüklüğünü ve menzilini gözden geçirmesi gerektiği uyarısında bulundu.

ABD Donanma Bakanı, Londra’ya yaptığı bir ziyaret sırasında Kraliyet Donanması için daha fazla yatırım yapılmasının düşünülmesi gerektiğini ve ordunun güçlendirilmesinin de gerekli olabileceğini söyledi.

Carlos Del Toro’nun Birleşik Krallık’ın savunma kabiliyetlerine ilişkin değerlendirmesi, Britanya Ordusu’nun başındaki General Sör Patrick Sanders’ın kuvvetlerinin büyük bir savaş için çok küçük olduğunu ve bir yurttaş ordusuna ihtiyaç duyulduğunu söylemesinin ardından geldi.

RUSI’de (Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü) bir konuşma yapan ABD Donanması’ndan emekli Del Toro, bu ülkenin ordusuna duyduğu “muazzam saygıdan” ve Kraliyet Donanması’nın Kızıldeniz’de Husilere karşı yürütülen operasyonlarda ABD’yle birlikte yaptığı “gerçekten harika” işten söz etti.

Diğer yandan şu yorumu da yaptı:

“Bugün var olan tehditler göz önüne alındığında Birleşik Krallık’ın günümüzdeki durumunu yeniden değerlendirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.”

Her ne kadar Britanya’nın politikalarını seçmenin tamamen Britanya hükümetine bağlı olduğunu söylese de sözlerine şöyle devam etti:

“Açıkçası, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik yakın gelecekteki ekonomik tehditler göz önüne alındığında, Donanmalarına yapılan yatırımların önemli olduğunu iddia ediyorum”

Amerikan ve NATO komutanları savunma bütçesinde art arda yapılan kesintilerin Birleşik Krallık’ın askeri etkinliğine zarar verdiği konusunda uyarıda bulundu. Ancak ülkenin baş müttefiki olan ABD yönetiminin üst düzey bir üyesinin bu endişeleri kamuoyu önünde dile getirmesi alışılmadık bir durum.

Savunma Bakanlığı, asker alma ve idame sorunları nedeniyle HMS Westminster ve HMS Argyll adlı iki fırkateyni kullanımdan kaldırıp toplam sayısını 9’a indiriyorken, Hükümet de Britanya’nın dünya genelindeki donanma varlığını artırma sözü verdi.

Düzenli ordunun mevcudu 73 bin 520’ye düşürüldü. Londra’da düzenlenen bir zırhlı araçlar konferansında konuşan General Sanders, Rusya’yla bir savaş çıkması halinde tüm yedekler de dahil kuvvetlerinin ülkeyi savunmaya yetmeyeceğini ve ulusal seferberlik planlarının elzem olduğunu belirtti.

Del Toro savunma maliyetinin yüksek olduğunu kabul etti. Ancak ABD yönetiminin bu alana aktardığı paraya işaret ederek, Batı demokrasilerinin, otokratik devletlerden ağır silahlı düşman milislere kadar çeşitli hasımlarla karşı karşıya kalması nedeniyle bunun “kesinlikle gerekli” olduğunu vurguladı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close