İsrail Gazze'de SPICE bombalarını kullanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail Gazze’de SPICE bombalarını kullanıyor

Abone Ol 

ABD tarafından İsrail’e teslimatı onaylanmamış olsa da, sosyal medyada yer alan bir videoda İsrail Hava Kuvvetleri’nin Gazze’deki operasyonlar sırasında SPICE-2000 güdümlü bombaları kullandığı görüldü.

Savunma sanayi üreticisi Rafael tarafından ABD’de geliştirilen SPICE (Smart, Precise Impact, Cost-Effective) sistemi, “hassas vuruş” kabiliyetleri ile biliniyor.

Popeye havadan karaya füzesinin halefi olan SPICE sistemi, GPS’in kullanılmadığı ortamlarda hassas saldırıları kolaylaştırmak üzere tasarlanmış bir dizi güdüm kitinden oluşuyor. Bu teknoloji sadece İsrail tarafından değil, aynı zamanda dünya çapında ondan fazla başka hava kuvvetlerinde de kullanılıyor.

SPICE sisteminin özünde ataletsel navigasyon sistemi (INS) ve GPS özellikleriyle donatılmış sofistike bir güdüm paketi yatmaktadır. Bu kurulum gerçek zamanlı görüntü aktarımını mümkün kılar ve katlanır kanatlar ve çoklu kanatçıkların kullanımı yoluyla hedefe giderken rota ayarlamalarına izin verir.

SPICE-2000 güdümlü bombaların Gazze’de kullanılması, İsrail ordusunun çatışma bölgelerinde sivillerin varlığına rağmen yıkıcı silahlar kullanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close