Almanya, Ukrayna'ya 'büyük hacimde' topçu mermisi tedarik edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, Ukrayna’ya ‘büyük hacimde’ topçu mermisi tedarik edecek

Abone Ol 

Almanya merkezli savunma sanayi üreticisi Rheinmetall, Ukrayna’ya “büyük miktarda” topçu mermisi teslim etmek üzere 154 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladı.

ABD merkezli savunma sitesi Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; söz konusu sipariş “on binlerce” 155 milimetrelik top mermisi, ilgili patlayıcı şarj fitilleri, itici gazlar ve primerleri kapsıyor.

Verilen bilgilere göre mermilerin üretimi, Almanya merkezli Rheinmetall’in kısa süre önce satın aldığı İspanyol Expal Munitions tarafından gerçekleştirilecek.

Firmadan yapılan açıklamada, “Ukrayna’yı savunma mücadelesinde desteklemek için ortaya konulan uluslararası çabalara ortak olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Rheinmetall ayrıca yaptığı basın açıklamasında diğer müttefik ülkelere daha fazla hizmet verebilmek için mühimmat üretimini arttıracağını belirtti

Diğer yandan, bu yılın başlarında siparş edilen ve finansmanı Almany tarafından sağlanacak olan 40.000 mermilik siparişin 2024 yılında teslim edilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Yeni siparişin 2025 yılında Ukrayna’ya teslim edilmesi bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close