İsrail, Filistin'e karşı Hindistan üretimi insansız hava araçlarını kullanacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail, Filistin’e karşı Hindistan üretimi insansız hava araçlarını kullanacak

Abone Ol 

İsrail ordusu, Gazze’de kullandığı insansız hava aracı filosuna Hindistan’da yerel üreticiler tarafından üretilen Hermes 900 insansız hava araçlarını da dahil edecek.

Middle East Eye tarafından verilen bilgilere göre İsrail ordusu, Hindistan’da yerel üreticiler tarafından üretilen Hermes 900 insansız hava araçları teslim alacak.

Middle East Eye’ye konuşan savunma analistleri insansız hava araçlarının İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılarında en önemli kozlarından biri olduğunu ve hem istihbarat için hem de Filistinli sivillere ve evlere saldırı düzenlemek için kullanıldığını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri de bölgeye, gözetleme ve istihbarat amacı ile insansız hava araçları konuşlandırmıştı.

Havada 30 saatten fazla kalabilen ve genellikle keşif görevlerinin yanı sıra hava bombardımanları da dahil olmak üzere çeşitli askeri operasyonlar için kullanılan Hermes 900 insansız hava araçları ilk kez 2014 yılında İsrail’in Gazze’de 2.000 Filistinlinin öldüğü ve 10.000 kişinin yaralandığı savaş sırasında kullanılmıştı.

Hermes 900 Kochav ya da Star olarak da bilinen Hermes 900 insansız hava aracı o zamandan bu yana “orta menzilli uzun ömürlü” insansız hava araçları sınıfında en üst standart olarak kabul ediliyor.

Middle East Eye’ye konuşan Hindistan’da bir savunma analisti olan Girish Linganna ise yaptığı değerlendirmede; “Hermes 900’ün kendini kanıtlamış olan bir geçmişi var ve İsrail Gazze’de hem gözetleme hem de hedef odaklı saldırılarda çeşitli askeri varlıklarını sürekli olarak kullanıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close