İspanya: "AB Filistin’i desteklemekte tereddüt ederse kendi kararımızı veririz" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İspanya: “AB Filistin’i desteklemekte tereddüt ederse kendi kararımızı veririz”

Abone Ol 

Albares, Ortadoğu’da barışın ancak Gazze’yi Batı Şeria’ya bağlayan, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurulmasıyla sağlanabileceğini vurguladı.

İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albares, ArabNews’e yaptığı açıklamada Filistinlileri desteklemekte Avrupa Birliği’nin (AB) tereddüt etmeye devam etmesi durumunda İspanya’nın “egemen bir devlet olarak kendi kararlarını vereceğini, Ortadoğu’da ancak Gazze’yi Batı Şeria’ya bağlayan, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurulmasıyla barışın sağlanabileceğini” söyledi.

AB’deki 27 ülkenin tamamının Ortadoğu’da “barış istediğini” fakat bunu gerçekleştirme yolunu düşünme şekillerinde “küçük farklılıklar” bulunduğuna işaret eden İspanya Dışişleri Bakanı, Madrid açısından meselenin “çok net” olduğunu, Madrid’in İsrail ile Hamas arasındaki savaşın derhal sona ermesini, Gazze’ye koşulsuz insani yardım akışını ve iki devletli çözümün uygulanmasını görmek istediğini ifade etti.

Albares, “Kalıcı ateşkese, rehinelerin derhal serbest bırakılmasına, insani yardıma acil erişime ve iki devletli çözümün uygulanmasına yönelik çerçeve oluşturacak bir barış konferansı yapılması için çağrıda bulunuyoruz. Sonuçta hepimiz biliyoruz ki, Filistinliler kendi devletlerine sahip olmadıkları sürece Ortadoğu’da istikrar da olmayacaktır. Yine hepimiz biliyoruz ki Ortadoğu’daki duruma gerçek çözüm ve kalıcı barış sağlamak, Batı Şeria ile Gazze’yi ortak bir Filistin Yönetimi altına alan ve denize ulaşıma sahip bir kara koridoru aracılığıyla birbirine bağlanan ve başkenti Doğu Kudüs olan bir devlettir” dedi.

Şarku’l Avsat’ın ArabNews’ten aktardığı habere göre Albares, iki devletli çözümün İsrail’in iç güvenliğini sağlamasının ve daha geniş bir bölgesel çatışmadan kaçınmanın “en iyi garantisi” olduğunu düşünüyor.

AB’nin tutumuyla ilgili olarak, bloğun kolektif bir birim olarak ilerleme gayretlerinin ortasında bu önerinin hâlâ “diyalog” aşamasında olduğunu açıklayan İspanya Dışişleri Bakanı Albares, “tüm ülkelerin terör saldırılarına karşı kendilerini savunma hakkı olduğunu, İsrail’in de bu hakka sahip olduğunu fakat bunun uluslararası insani hukuka uygun olarak yapılması gerektiğini, terör hedefleri ile hastanelerin, okulların, ibadet yerlerinin, BM merkezlerinin ve mültecilerin bombalanması arasında bir fark olması gerektiğini” vurguladı ve “ten rengi, din ve cinsiyetten kaynaklı farklılıklar önemli değil. Herkes eşittir ve korumamızı hak eder” dedi.

İspanya Dışişleri Bakanı, üç Körfez ülkesini ziyaret ettiği ziyaret sırasında Riyad’da ArabNews’e verdiği röportajında, ülkesinin Filistin konusunda Suudi Arabistan’ın tutumunu paylaştığını belirterek, Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan’ın oynadığı önemli rolü övdü ve “Ortadoğu’ya kalıcı barışın geri dönmesini sağlamak için güçleri birleştirmeyi tartıştık” dedi.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close