İsrail Dışişleri Bakanı: "Lübnan sınırında diplomatik çözüm için zaman daralıyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrail Dışişleri Bakanı: “Lübnan sınırında diplomatik çözüm için zaman daralıyor”

Abone Ol 

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, ülkesi ile Lübnan Hizbullahı arasında aylardır karşılıklı saldırılara sahne olan Lübnan’ın güneyinde diplomatik bir çözüme ulaşmak için zamanın daraldığını söyledi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Katz, Kudüs’e giden Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne ile görüşmede, “İsrail, şiddete son verecek diplomatik bir çözüme ulaşılamadığı takdirde, tahliye edilen vatandaşları kuzey sınır bölgesine geri döndürmek için askeri olarak harekete geçecek” dedi.

İsrail Yayın Otoritesi bugün erken saatlerde, Hizbullah ile İsrail arasındaki gerilimi sona erdirme olasılığının önünü açacak ‘olumlu işaretler’ olduğunu bildirdi.

Haberde, ABD Özel Elçisi Amos Hochstein’in, gerilimi diplomatik kanallarla sona erdirme olasılığına dair olumlu sinyaller veren çözümlerle dün gece İsrail’e gittiği ifade edildi.

Söz konusu habere göre, İsrail’deki üst düzey yetkililer, savaşın başlangıcındaki duruma kıyasla, ABD öncülüğünde diplomatik kanallarla yapılan görüşmelerde daha iyi bir atmosferin ortaya çıktığını söyledi.

İsrailli yetkililer, “Gerginliği sona erdirme çabalarının başarıya ulaşması için gerçek bir fırsat var. Tartışmalarda sunulan ABD formülü, şartları konusunda İsrail’in genel mutabakatına sahiptir” şeklinde bir açıklama yaptı.

ABD’nin önerisi iki aşamalı bir formül içeriyor.

İlk aşamada iki taraf, Hizbullah güçlerinin Lübnan’ın güney sınırlarından çekilmesini ve Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü (UNIFIL) ve Lübnan ordusunun bölgedeki varlığının artırılmasını içeren geçici bir mutabakat anlaşması hazırlayacak.

Daha sonra tahliye edilen İsrailliler kuzeydeki yerleşim yerlerine geri dönecek.

İsrail Yayın Otoritesi’ne göre, Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hochstein ile yaptığı görüşmede, “Krizi siyasi olarak çözmeye hazırız ama diğer her türlü olasılığa da hazırlıklıyız” dedi.

Gallant, “İsrail, tüm sakinlerin evlerine dönmesi de dahil olmak üzere kuzeydeki güvenlik durumunu iyileştirmeye kararlıdır” diye ekledi.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close