Borrell'den AB ülkelerine Ukrayna çağrısı: "Üçüncü ülkelere silah ihracatını durduralım" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Borrell’den AB ülkelerine Ukrayna çağrısı: “Üçüncü ülkelere silah ihracatını durduralım”

Abone Ol 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, üye ülkeleri Ukrayna’ya mühimmat tedarikinin daha hızlı yapılması için üçüncü ülkelere ihracat yapmayı geçici olarak durdurmaya çağırdı.

Borrell, Varşova’da bir araya geldiği Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna’da devam eden savaşa dikkati çeken Borrell, ülkeye “acilen” mühimmat sağlanması gerektiğini, sorunun Avrupa endüstrisindeki kapasite eksikliği değil, üçüncü ülkelere ihracat kararı olduğunu savundu.

Borrell, AB ülkelerine üçüncü ülkelere ihracatı geçici olarak durdurma çağrısı yaparak, “Ukrayna’ya mühimmat tedarikimizi artırmanın en hızlı, en ucuz ve en etkili yolu üçüncü ülkelere ihracatımızı durdurmaktır.” dedi.

Mühimmat ihracatı konusunda Ukrayna’ya öncelik verilmesi gerektiğinin altını çizen Borrell, “Ukrayna’ya daha fazla satış yapmanın ya da bağışta bulunmanın en iyi yolu diğer üye ülkelere şunu söylemektir: ‘Lütfen bekleyin. Savaşta olan siz değilsiniz. Birkaç ay bekleyebilir ve yaptığınız üretimi Ukrayna’ya ulaştırabilirsiniz.’ Bu, üye devletlerin alması gereken siyasi bir karardır.” diye konuştu.

– AB’DEN RUSYA’YA YENI YAPTIRIMLAR

AB’nin Rusya’ya yeni bir yaptırım paketi hazırlığında olduğunu duyuran Borrell, üzerinde çalışılan paketin mevcut yaptırımları ihlal etmeye çalışan kişi ve kurumları hedef alacağını söyledi.

Borrell, yaptırım paketinin “Ukrayna’ya yönelik saldırılardan sorumlu olanların hesap vermesini sağlamayı ve Rusya ordusuna katkı sağlayan ekonomik çevrelerin eylemlerini sekteye uğratmayı” amaçladığını aktardı.

– POLONYA’DAN ABD KONGRESİNE ÇAĞRI

Polonya Dışişleri Bakanı Sikorski de AB liderlerinin anlaşmaya vardığı Ukrayna’ya ek 50 milyar avroluk destek paketini hatırlatarak, ABD Kongresine Ukrayna’ya yönelik yardım paketini onaylaması çağrısında bulundu.

Sikorski, ülkesinin Orta Doğu’da “iki devletli çözüm”den yana olduğunu kaydederek, “İsrail ve Filistin’in devlet olma haklarını tanıyoruz.” dedi.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close