İspanyol Donanması 800 metre menzilli tanksavar füze sistemi arıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İspanyol Donanması 800 metre menzilli tanksavar füze sistemi arıyor

Abone Ol 

 İspanyol Deniz Piyadeleri (Infantería de Marina), çıkarma kuvvetini oluşturan birimlerin korumasını artırmak için 800 metreye kadar menzile sahip yeni bir tanksavar sistemi arayışına başladı.

Tanksavar olarak şu anda İspanyol taburlarında 4 bin metreye kadar menzile sahip Spike füzesi yer alıyor. Deniz Piyadeleri; daha yakın tehditlerle karşı kullanılabilmek üzere bir çözüm arıyor. Dragon anti tank sistemlerinin kullanım dışına çıkmasıyla bu tarz bir ihtiyaç ortaya çıkmış durumda.

Deniz Piyadeleri şu anda sözleşme özellikleri üzerinde çalışıyor ve gelecekte sistemin tüfeklere entegre edilmesi yönünde teknolojileri araştırıyor.

Kolordu başkomutanı Tümgeneral Rafael Roldan, yakın tarihli bir röportajda ayrıntılı olarak şunları söyledi: “Her şeyden önce, güvenilir, sağlam, iyi bir dayanıklı nişan alma sistemine sahip ve gündüz-gece görüşü sağlayan bir sistem arıyoruz. Ve sonra bir hedefi düşürmenize, bir binaya girmenize, bir sis perdesi oluşturmanıza veya personele karşı operasyon yapmanıza izin veren çeşitli mühimmatlar var. Aradığımız şey bu,” diye açıklıyor. General, “belirli bir model olmadığını” açıklıyor. Menzil ile ilgili olarak, “600-800 metre marjla ilerliyoruz.” diye belitti.

Gereksinimler arasında, sistemin eğitim ve öğretimi kolaylaştırmak için son teknoloji ürünü bir simülatöre sahip olmasının önemli olduğunu düşünülüyor.

Roldan, “Simülasyonda hedefi lazerle işaretlemenin etkilerini veya hedefi doğru seçip seçmediğinizi görebilirsiniz. Sadece silah almayı düşünmüyoruz, aynı zamanda eğitim maliyetlerini ve özellikle mühimmat maliyetlerini düşürmede çok iyi olan bir simülasyon sistemi istiyoruz” dedi.

Bu durumda seçeneklerden biri, atıcıların daha düşük bir maliyetle eğitilmesini sağlayan Spike Missile Simulator olabilir. Eğitim sistemi, personelin hem Deniz Piyadeleri tesislerinde konuşlandırıldıktan sonra muharebe sahasında eğitilmesine olanak sağlıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close