İspanya'dan Ukrayna'ya 40 Leopard 2A4 tankı ve Aspide füze sistemi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İspanya’dan Ukrayna’ya 40 Leopard 2A4 tankı ve Aspide füze sistemi

Abone Ol 

İspanyol “El Pais” gazetesinin yayınladığı bilgilere göre İspanya, Ukrayna’ya 40 adet Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı (MBT) ve Aspide hava savunma füze sistemlerinin teslimatını onayladı.

Verilen bilgilere göre İspanya savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya 1.370 Instalaza C-90 tanksavar, belirsiz sayıda hafif makineli tüfek ve 700.000 merminin yanı sıra çok sayıda RG-31 Nyala 4×4 mayına dayanıklı zırhlı araç tedarik etti.

İspanyol El Pais gazetesinin son verdiği bilgilere göre ise İspanya şimdi; Ukrayna’ya 40 adet Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı (MBT) ve Aspide hava savunma füze sistemlerinin teslimatını onayladı.

Gazetenin savunma kaynaklarına dayandırdığı haberine göre İspanya Ordusu ayrıca, Ukrayna askerlerini bu tankların ve savunma sisteminin kullanımı için eğitecek. Eğitim, NATO’nun Gelişmiş Varlık (EFP) operasyonu çerçevesinde, Letonya’da konuşlandırılan İspanyol askerleri tarafından yürütülecek.

Leopard 2A4 tankı, Rheinmetall tarafından geliştirilen ve APFSDS-T ve HEAT-MP-T olmak üzere iki tür mühimmat kullanabilen bir sistemle donatılmıştır ve ana silahın sol tarafına 7.62 mm’lik makineli tüfek monte edilmiştir.

Leopard 2A4 ayrıca, 1.103 kW motor gücü sağlayan bir MTU MB 873 dizel motora sahiptir ve maksimum 550 km seyir menzili ile 72 km hızla ilerleyebilir

Aspide hava savunma sistemi ise, İtalyan şirketi Selenia tarafından üretilen orta menzilli havadan havaya ve karadan havaya füzedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close