İngiltere, İskoçya'da "anti-drone lazer merkezi" kuruyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, İskoçya’da “anti-drone lazer merkezi” kuruyor

Abone Ol 

İskoçya, savaş drone’larını hedef alan lazer silahlarına yönelik artan talebi karşılamak için, Avrupa’da gelecek yıl açılması planlanan merkeze ev sahipliği yapacağını açıkladı.

Raytheon UK, Edinburgh’a yaklaşık 24 kilometre uzaklıktaki Livingston’da planlanan “gelişmiş lazer entegrasyon merkezinin”, savunma amaçlı yüksek enerjili lazer (HEL) silahlarının test edilmesi, sahaya çıkarılması ve bakımına odaklanacağını açıkladı.

Savunma ve istihbarat teknolojisi firması, Ukrayna’da süregelen savaşın drone’ların yarattığı tehdidi vurguladığını açıkladı.

Verilen bilgilere göre Raytheon’un bu fabrikada üreteceği teçzihat,  görünmez lazer ışınları yayan bir drone savar ve askeri araçlara takılabilecek kadar küçük.

Şirketin elektronik harp sistemleri başkanı Annabel Flores BBC’ye yaptığı açıklamada, “,Drone’lar, roketler ve havan toplarından gelen “asimetrik” tehditleri engelleyebilen uygun maliyetli bir sistem üretiyoruz.”  ifadelerini kullandı.

Flores askeri mühimmatın pahalıya mal olabildiğini ancak drone ve dört pervaneli küçük helikopterlerin 84 sterlin (yaklaşık 1800 TL) civarında olduğunu belirtti.

Kaynak: M5,Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close