İran'dan İsrail'e fırlatılan İHA ve füzeler hangi ülkeler tarafından düşürüldü? - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

İran’dan İsrail’e fırlatılan İHA ve füzeler hangi ülkeler tarafından düşürüldü?

Abone Ol 

İsrailli askeri yetkililere göre İsrail’e yaklaşık 170 insansız hava aracı, 30 seyir füzesi ve 120 balistik füze fırlatıldı.

İran Cumartesi gecesi İsrail’e geniş çaplı bir saldırı düzenleyerek 300’den fazla insansız hava aracı ve füze fırlattı.

Bu İran’ın İsrail topraklarına yönelik ilk doğrudan askeri saldırısıydı. Operasyon, İsrail’in bu ayın başlarında Suriye’deki İran konsolosluk binasına düzenlediği ve aralarında iki üst düzey komutanın da bulunduğu 7 İran Devrim Muhafızları subayının ölümüne neden olan saldırıya yanıt olarak gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan Pazar günü yaptığı açıklamada, İran’ın Washington’u İsrail’e yönelik saldırılarının “sınırlı” ve meşru müdafaa amaçlı olacağı konusunda bilgilendirdiğini söyledi.

Emirabdullahiyan, İran’ın herhangi bir “yeni saldırganlığa” karşı kendisini korumakta “tereddüt etmeyeceğini” söyledi.

İsrailli askeri yetkililere göre İsrail’e yaklaşık 170 insansız hava aracı, 30 seyir füzesi ve 120 balistik füze fırlatıldı.

Yetkililer füzelerin çoğunun İran’dan fırlatıldığını, bazılarının ise Irak ve Yemen’den geldiğini söyledi.

İsrail askeri sözcüsü Daniel Hagari havadan gelen tehditlerin yüzde 99’unun önlendiğini söyledi.

Hagari, 170 insansız hava aracından hiçbirinin İsrail topraklarına ulaşmadığını, 30 seyir füzesinden 25’inin İsrail tarafından düşürüldüğünü söyledi.

Az sayıda balistik füze İsrail’in savunmasını aşarak güney İsrail’deki Nevatim hava üssüne isabet etti.

Hagari füzenin tesiste hafif yapı hasarına yol açtığını ancak üssün hala çalışır durumda olduğunu söyledi.

Filistinli genç bir Bedevi Arap kız, önlenen bir balistik füzeden fırlayan şarapnel parçasının güney Necef bölgesindeki Arad yakınlarında ailesinin evine isabet etmesi sonucu ağır yaralandı.

Hagari, “Bildiğimiz kadarıyla onun dışında başka bir kayıp yok” dedi.

ABD’li silah uzmanı Jeffrey Lewis’e göre insansız hava araçlarının yaklaşık 20 kg patlayıcı taşıyan Şahid (Shahed) tipi olma ihtimali yüksek.

Cumartesi günü hangi füzelerin kullanıldığı henüz belli olmasa da, İran’ın cephaneliğinde, 3.000 km’ye kadar menzile sahip, nükleer başlık taşıyabilen Kh-55 füzesi de dahil olmak üzere çeşitli seyir füzeleri bulunuyor.

Tahran ayrıca 1.000 kilogram savaş başlığı taşıyabilen ve 300 km menzile sahip gelişmiş bir anti-gemi füzesi olan Khalid Farzh’a da sahip.

Askeri analist ve araştırmacı Fabian Hinz, X’te saldırıda kullanılmış olması en muhtemel seyir füzesinin Soumar seyir füzesi ailesinin bir parçası olan Paveh olduğunu belirtti.

Bu füzenin menzili 1.650 kilometre ve dolayısıyla İsrail’i vurma kapasitesine sahip. Hinz, Paveh’in farklı versiyonlarının İran tarafından Yemen’deki Husilere ve Irak’taki Şii milis gruplara satıldığını belirtti.

Füzeleri kim engelledi?

İran’ın insansız hava araçları ve füzeleri İsrail, ABD, İngiltere, Fransa ve Ürdün tarafından engellendi.

Sosyal medyada yer alan videolarda İsrail’in Arrow ve Demir Kubbe sistemlerinin hava tehditlerini engellediği görüldü.

ABD ile işbirliği içinde geliştirilen Arrow, uzun menzilli füzeleri savuşturmak için atmosfer dışında da çalışan karadan havaya bir füze sistemi. Füzeleri bir hedefe doğru inişe geçmeden önce durdurmayı amaçlamaktadır.

İsrail Kasım ayında Arrow savunma sistemini kullanarak Yemen’deki Husiler tarafından fırlatılan balistik füzeleri başarıyla önledi.

İsrail ayrıca orta menzilli füzeleri engelleyen David’s Sling’e de sahiptir.
Kısa menzilli füzeleri vuran Demir Kubbe ise savaş boyunca Hamas ve Lübnan Hizbullahı tarafından ateşlenen roketleri engellemek için kullanıldı.

ABD’li yetkililer 70’den fazla insansız hava aracı ve üç balistik füzenin donanma ve askeri uçakları tarafından engellendiğini söyledi.

Hangi savunma sistemlerinin kullanıldığı konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi.

CNN’e konuşan yetkililer donanmanın balistik füzeleri Doğu Akdeniz’deki iki güdümlü füze destroyerinde bulunan Aegis füze savunma sistemini kullanarak düşürdüğünü söyledi.

Reuters’a konuşan güvenlik kaynakları, ABD güçlerinin ayrıca Suriye’nin güneyinde Ürdün sınırına yakın bölgede yer alan Süveyda ve Dera vilayetleri üzerinde İran’a ait insansız hava araçlarını düşürdüğünü söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada “İsrail’in savunmasını desteklemek için ABD ordusu geçtiğimiz hafta boyunca bölgeye uçak ve balistik füze savunma destroyerleri sevk etti” dedi.

“Bu konuşlandırmalar ve hizmet üyelerimizin olağanüstü becerileri sayesinde İsrail’in gelen insansız hava araçlarının ve füzelerin neredeyse tamamını düşürmesine yardımcı olduk.”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak Pazar günü Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) “bir dizi İran saldırı dronunu” düşürdüğünü doğruladı. Sunak, RAF’ın bölgeye ilave uçaklar gönderdiğini de sözlerine ekledi.

İsrailli yetkililer İran saldırısının engellenmesinde Fransa’nın da rol oynadığını söyledi.

“Fransa’nın çok iyi bir teknolojisi, jetleri, radarı var ve hava sahasında devriye gezmeye katkıda bulunduklarını biliyorum” diyen Hagari, Fransa’nın katılımı konusunda daha fazla ayrıntı vermedi.

Reuters’in ulaştığı güvenlik kaynaklarına göre Ürdün de İran füzelerinin önlenmesinde rol aldı.

Kaynaklar füzelerin Ürdün Vadisi yakınlarında ve Ürdün-Suriye sınırı boyunca durdurulduğunu söyledi.

Ürdün kabinesinden yapılan açıklamada, “Bu süre zarfında bazı şarapnel parçaları birçok yere düştü ancak önemli bir hasara ya da vatandaşların yaralanmasına yol açmadı” denildi.

Kaynak: Mepa News, Middle East Eye

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close