İran'dan Avrupa Parlementosu'nun "Devrim Muhafızları" adımına tepki: Avrupa için pahalıya mal olacak - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İran’dan Avrupa Parlementosu’nun “Devrim Muhafızları” adımına tepki: Avrupa için pahalıya mal olacak

Abone Ol 

İran Dışişleri Bakanı , Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen ve Devrim Muhafızları Ordusu’nun “terör” listesine alınmasını talep eden tasarının sonuçlarının “Avrupa için pahalıya mal olacağını” söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) kabul edilen ve Devrim Muhafızları Ordusu’nun “terör” listesine alınmasını talep eden tasarının sonuçlarının “Avrupa için pahalıya mal olacağını” söyledi.

İran devlet televizyonuna göre, Abdullahiyan, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Bakanlar Konseyi 26. Toplantısında konuştu.

AP’de kabul edilen ve Devrim Muhafızları Ordusu’nun “terör” listesine alınmasını talep eden tasarıya tepki gösteren Abdullahiyan, “Kuşkusuz Avrupa için bu tür duygusal eylemlerin sonuçları pahalıya mal olacaktır. Bu yüzden doğru yol, diplomasi, yapıcı etkileşim ve akılcılığa odaklanmaktır.” dedi.

BATI’NIN VERDİĞİ DESTEK KABUL EDİLEMEZ

İsveç’teki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim’in yakılmasına ilişkin ülkesinin tepkisini dile getiren Abdullahiyan, söz konusu eylemi kınadıklarını belirtti.

Abdullahiyan, “Batılı ülkelerin, ilahi dinlerin kutsallığını hedef alan bu eylemlere ifade özgürlüğü kisvesi altında destek vermesi kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

AP’DEN YAPTIRIM KARARI

AP, 19 Ocak’ta, AB tarafından İran’a daha fazla yaptırım getirilmesi, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye yaptırım uygulanması, Devrim Muhafızları Ordusu’nun AB’nin terör listesine alınması taleplerini içeren ancak bağlayıcılığı olmayan bir karar tasarısını kabul etmişti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close