İran, yeni "kamikaze insansız hava araçlarını" sergiledi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İran, yeni “kamikaze insansız hava araçlarını” sergiledi

Abone Ol 

İran’ın askeri güçleri, Tahran’da düzenlediği geçit töreninde İran yapımı yeni nesil “kamikaze insansız hava araçlarını” sergiledi.

İran’ın başkentinde Başkan İbrahim Reisi ve ülkenin diğer ileri gelenlerinin katıldığı Ulusal Ordu Günü geçit töreninde ‘kamikaze’ dronların yanı sıra balistik füzeler veya İran’ın genişleyen konvansiyonel silah cephaneliği de sergilendi.

İran’ın devlet kontrolündeki Tasnim Haber Ajansı yaptığı açıklamada, geçit töreninin en önemli olayının, “gelişmiş aerodinamik verimlilik ve azaltılmış radar kesiti” ile füzeler taşıyabilen üç yeni Ababil-5 “kamikaze” uçağının ortaya çıkarılması olduğunu bildirdi.

Tasnim Haber Ajansı’na göre; Tahran’da sergilenen Dezful hava savunma sisteminin yeni bir versiyonu da geçit töreninde yer aldı.  Rusya’nın Tor-M1’ine benzetilen sistem İran yapımı olarak sergilendi.

Reuters haber servisinin bildirdiğine göre, Pazartesi günkü gösterimde ayrıca, zırhlı personel taşıyıcıları, insansız gözetleme uçakları ve küçük denizaltılar da yer aldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close