İran, "İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemini aşabilen" ilk hipersonik füzesi 'Fattah'ı tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İran, “İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemini aşabilen” ilk hipersonik füzesi ‘Fattah’ı tanıttı

Abone Ol 

İran’ın Devrim Muhafızları Kolordusu (IRGC), ülkedeki uzmanlar tarafından tasarlanıp geliştirildiğini belirttiği ülkenin ilk hipersonik füzesini tanıttı.

Ayetullah Seyyid Ali Hamaney’in ‘Fattah’ adını verdiği füze, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Devrim Muhafızları Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hüseyin Selami ve İran Devrim Muhafızları Komutanı Orgeneral Hüseyin Selami’nin huzurunda düzenlenen törenle ilk defa görücüye çıktı.

İran merkezli IRNA News tarafından verilen bilgilere göre; IRGC Hava-Uzay Kuvvetlerinin bir ürünü olan ‘Fattah’, 1.400 kilometrelik menzile sahip ve tüm füzesavar kalkanlarını aşabileceği iddia ediliyor.

Tasnim News’e bilgi veren İranlı askeri uzmanlara göre füzenin hızı, hedefi vurmadan önce 13-15 Mach’a kadar ulaşabilir ve katı yakıtlı tahrik sistemine ve ikinci kademe mobil nozula sahip olan füze, dünya atmosferine girip çıkabiliyor.

Törende bir konuşma yapan Tuğgeneral Hajizadeh, İran’ın artık dünyada hipersonik füze geliştirme teknolojisine sahip dört ülkeden biri haline geldiğini belirtti.

IRGC komutanı, Fattah füzesinin hızına dikkat çekerek, bu hıza sahip bir füzenin engellenmesinin imkansız olacağını ve İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemini de aşabileceğini iddia etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close