ABD, 500'den fazla AIM-9X Sidewinder füze üretimi için sözleşme imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, 500’den fazla AIM-9X Sidewinder füze üretimi için sözleşme imzaladı

Abone Ol 

ABD merkezli savunma sanayi kuruluşu Raytheon Missiles & Defense, ABD için 571 adet AIM-9X Sidewinder taktik füzesi üretmek üzere 264 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığını açıkladı.

ABD merkezli savunma sanayi kuruluşu Raytheon Missiles tarafından verilen bilgilere göre sözleşme kapsamındaki silahlar, Blok II all-up konfigürasyonuna sahip olacak ve silahların yanı sıra, hava eğitim sistemleri, konteynerler, yedek parçalar, ilgili kitler ve destek ekipmanı da ABD Ordusu’na teslim edilecek.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise; alınacak olan 571 adet AIM-9X Sidewinder taktik füzesinin, 257 adedi ABD Hava Kuvvetleri’ne, 91 adedi ABD Donanması’na, kalan 223 adet ise isimleri açıklanmayan yabancı müşterilere teslim edilecek.

Füzelerin üretimi Ağustos 2026’ya kadar şirketin Utah ve Arizona’daki tesislerinde gerçekleştirilecek.

AIM-9X Sidewinder Özellikleri

Raytheon imalatı AIM-9X Sidewinder füzesi, dünyadaki en gelişmiş kızılötesi güdümlü, kısa menzil hava-hava füzelerinden biridir. AIM-9X Sidewinder füzesi, havadan havaya (AAM), havadan yüzeye (ASM) veya karadan havaya (SAM) uygulamalarda hiçbir modifikasyon gerektirmeden kullanılabilmektedir.

AIM-9X Sidewinder Block II füzesinin uzunluğu 3 metre, ağırlığı 85 kilogramdır. Füzenin savaş başlığı ise 9.3 kilogram ağırlığında fragmantasyon etkili patlayıcıdır. Füzenin etkili menzili ise yaklaşık 30 kilometredir.

Kaynak: M5

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close