İngiltere zırhlı araçlarını kimyasal, nükleer algılama teknolojisi ile güncelledi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere zırhlı araçlarını kimyasal, nükleer algılama teknolojisi ile güncelledi

Abone Ol 

İngiliz mühendislik firması Supacat, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) algılama teknolojisinin ülkenin Fox zırhlı araçlarına entegrasyonunu tamamladığını açıkladı.

Şirket yaptığı açıklamada, yükseltilmiş araçların ilk partisinin üretici Rheinmetall BAE Systems Land’e (RBSL) teslim edildiğini açıkladı.

Yükseltme, İngiliz Ordusunun Fox araç filosunu gelişen tehditleri daha iyi ele almak için modernize etmek için yapılan 16 milyon sterlinlik (17,3 milyon $) anlaşmanın bir parçası olarak hayata geçirildi. 

Açıklamaya göre yükseltme aynı zamanda ülkenin KBRN keşif filosunun operasyonel olarak hazır olmasını ve etkinliğini sağlamayı amaçlıyordu.

Supacat’a göre, “araçlar, nükleer radyasyonu, KBRN ajanlarını ve diğer toksik maddeleri tespit etmek için otomatik sistemler ve sensörlerle donatılmış korumalı bir platforma uyarlandı.”

Şirket direktörü Phil Applegarth yaptığı açıklamada; “Bu sözleşme, RBSL ile olan ilişkimizin Birleşik Krallık MOD’una (Savunma Bakanlığı) nasıl kapsamlı mühendislik uzmanlığı sağladığını gösteriyor” ifadelerini kullandı. 

‘Gelişen Geleneksel Ekipmanlar’

Birleşik Krallık, özellikle 2018’deki Salisbury sinir gazı olayından sonra, KBRN ile mücadele kabiliyetini savunmasının önemli bir parçası olarak görüyor.

Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey, KBRN karşıtı teknolojinin Fox araçlarına entegre edilmesinin, ülkenin savunma yeteneklerini modernize etme ve yenilik ve uyarlanabilirlik için çaba gösterme taahhüdünü yansıttığını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close