İngiltere, yapay zeka destekli çıkartma tatbikatı gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, yapay zeka destekli çıkartma tatbikatı gerçekleştirdi

Abone Ol 

İngiltere Savunma Bakanlığı, yeni yapay zeka destekli unsurlarla Hampshire sahilinde büyük ölçekli bir deniz ve çıkartma tatbikatı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

İngiliz Ordusu, tarafından verilen bilgilere göre; tatbikat sırasında veri toplama faaliyetleri için 12 farklı endüstri ve uluslararası şirketten destek alındı.

Tatbikata yaklaşık 130 personel, 13 gemi, çok sayıda insansız hava ve deniz aracı katıldı.

Tatbikat, İngiliz hükümetinin dünyanın dört bir yanından gelen şirketler tarafından teknolojik gelişmelerin ve düzenlemelerin sunulacağı yapay zeka zirvesi öncesinde gerçekleştirildi.

Hedef: İngiltere’nin Yapay Zeka Cephaneliğini Güçlendirmek

İngiltere Savunma Tedarik Bakanı James Cartlidge, tatbikat hakkında yaptığı açıklamada; “Bunun gibi yenilikçi, veri odaklı tatbikatlar, yapay zekanın askeri yeteneklerimizi nasıl geliştirebileceğini göstererek bugünün ve yarının tehditlerine daha verimli bir şekilde yanıt vermemizi sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Tatbikatlar boyunca görsel, kızılötesi, sonar ve radar verileri derlenerek, savaş alanlarındaki nesneleri tanımak üzere yapay zeka algoritmalarını geliştirmek için veri seti oluşturuldu.

İngiltere’nin geçtiğimiz aylarda, ABD ve Avustralya ile birlikte yapay zekâ destekli drone sürülerinin denemelerini gerçekleştirmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close