Fransız Donanması, Airbus'ın VSR700 insansız keşif helikopterini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransız Donanması, Airbus’ın VSR700 insansız keşif helikopterini test etti

Abone Ol 

Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü, Airbus Helicopters ve NAVAL GROUP ile koordineli olarak, SDAM sistemini Provence fırkateyninde test etti.

Airbus’a göre, 2-9 Ekim tarihleri arasında Akdeniz’de gerçekleştirilen bu denemeler, SDAM sisteminin operasyonel bir savaş gemisindeki olağanüstü performansını sergilemeyi ve özellikle gözetleme ve istihbarat görevlerine yönelik kabiliyetlerine odaklanmayı amaçlıyordu.

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even denemeler hakkında yaptığı açıklamada; “SDAM sisteminin olgunlaştığını görmekten gurur duyuyoruz. Geliştirmekte olduğumuz sistem bir fırkateynden etkin bir şekilde çalışacak ve tasarlandığı deniz görevlerini yerine getirecek şekilde uyarlanacaktır. Sistemimizin potansiyelini daha fazla göstermeyi ve 2026 yılına kadar operasyonel kabiliyete ulaştırılmasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fransız Donanması, SDAM programı için Airbus Helicopters ve NAVAL GROUP ile birlikte 2016 yılından bu yana bir program yürütüyor.

Özellikler

Airbus tarafından geliştirilen taktik insansız hava sistemi SDAM VSR700, savaş alanlarında donanmaların ve orduların zorlu gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlandı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; VSR700, yaklaşık 8 saatlik bir dayanıklılığa sahip ve çok sayıda yük taşıyabilen hafif bir askeri taktik insansız hava sistemidir.

Sistem başlangıçta deniz kuvvetleri için genişletilmiş gözetim yetenekleri sunacak ve kritik görevler için insanlı helikopter uçuşlarının korumalarını sağlayacak.

Sistem; düşük tüketimli dizel motoru sayesinde düşük işletme maliyetleri sunarken, küçük korvetlerden büyük savaş gemilerine kadar birçok gemiye iniş kalkış yapabilme özelliğine sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close