İngiltere Wagner’i "terör örgütü" ilan etmeye hazırlanıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İngiltere Wagner’i “terör örgütü” ilan etmeye hazırlanıyor

Abone Ol 

İngiltere İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Wagner’in devam eden istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri yalnızca Kremlin’in siyasi hedeflerine hizmet etmeye devam ediyor.” denildi.

İngiliz hükümeti, Rusya’daki paralı asker şirketi Wagner’i “terör örgütü” ilan etmeye hazırlanıyor. Bu adımın ardından Wagner’e katılmak veya şirketi desteklemek suç sayılacak.

Parlamento’ya sunulması beklenen yasa tasarısı, Wagner’in varlıklarına el koymaya da imkan tanıyacak.

BBC Türkçe’nin haberine göre, İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman Wagner’in “vahşi ve yıkıcı” olduğunu söyledi ve ekledi:

“Wagner Putin Rusyasının bir askeri aracı. Afrika ve Ukrayna’daki faaliyetleri küresel güvenliğe bir tehdit. Şirketin istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri yalnızca Kremlin’in siyasi çıkarlarına hizmet ediyor.”

Wagner Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yanı sıra Suriye ve Libya ile Mali gibi Afrika ülkelerinde de kritik roller oynadı.

Wagner savaşçılarına cinayet ve işkence gibi suçlamalar yöneltildi.

Yasanın Parlamento’dan geçmesinin ardından şirkete yardım edenlere 14 yıla kadar hapis veya 5 bin sterline kadar para cezası verilebilecek.

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi de bir süredir Wagner’in “terör örgütü” ilan edilmesini talep ediyordu.

Dışişleri Bakanlığı ise Wagner’e karşı çeşitli yaptırımlar uygulamış, şirket yöneticilerinin varlıklarının dondurulmasına karar vermişti.

Kaynak: BBC

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close