Fransa medyası: "Fransa, Nijer'deki askerlerini çekmek için görüşmelerde bulunuyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa medyası: “Fransa, Nijer’deki askerlerini çekmek için görüşmelerde bulunuyor”

Abone Ol 

Fransa’nın önde gelen yayın organlarından Le Monde’nin Fransız kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Fransa geçtiğimiz ay darbe gerçekleşene Nijer’den askerlerini çekmek için görüşmeler yürütüyor.

Le Monde’un haberine göre Fransa, Nijer ordusundan bazı yetkililerle Temmuz ayındaki darbenin ardından Afrika ülkesinden bazı askerlerin çekilmesi konusunda görüşmelere başladı.

Le Monde tarafından verilen bilgilere göre; taraflar arasındaki görüşmeler devam ediyor ancak şu aşamada ne çekilecek Fransız askerlerinin sayısına ne de ne zaman çekileceklerine karar verilmedi.

Diğer yandan AFP haber ajansına konuşan bir savunma bakanlığı kaynağı ise, Fransız ordusunun darbe sonrasında Nijer’deki varlığının “unsurlarını” geri çekme konusunda Nijer ordusuyla görüşmeler yürüttüğünü teyit etti.

Adının açıklanmasını istemeyen kaynak AFP’ye yaptığı açıklamada; “Bazı askeri unsurların geri çekilmesine ilişkin görüşmeler başladı” ifadelerini kullandı.

Söz konusu kaynak ayrıca, ordunun yönetime el koymasının ardından Fransız güçlerinin “terörle mücadele işbirliğinin askıya alınmasından bu yana ülkedeki üslerde hareketsiz kaldığını” kaydetti.

Darbenin ardından Nijer’in eski sömürgeci gücü Fransa, askeri işbirliğine son vereceğini ve ülkeye yönelik tüm kalkınma yardımlarını keseceğini açıklamıştı.

Ancak Paris şu ana kadar darbe liderlerinin Nijer’de bulunan 1,500 Fransız askerinin geri çekilmesi yönündeki çağrılarını reddetmiş ve darbe yapılan lider Bazoum’u ülkenin meşru lideri olarak gördüğünü açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close