İngiltere Ukrayna'yı sürü saldırısı yapabilen yapay zeka destekli dronlar ile silahlandıracak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere Ukrayna’yı sürü saldırısı yapabilen yapay zeka destekli dronlar ile silahlandıracak

Abone Ol 

NATO ülkeleri koalisyonunun Ukrayna Savunma Kuvvetlerini bir yıl içinde bir milyon insansız hava aracı ile güçlendirme niyetini açıklamasının ardından bu projenin ilk detayları ortaya çıkmaya başladı.

Bir milyon İHA’nın çok büyük bir sayı olduğu ve bunların önemli bir kısmının FPV ya da benzeri kamikaze İHA’lar olduğu düşünüldüğünde, bu İHA’ların nasıl daha etkili hale getirilebileceği sorusu ortaya çıkıyor.

Defence Express tarafından verilen bilgiler doğrultusunda İngiltere, bu hedef doğrultusunda, yapay zekaya sahip binlerce yeni kamikaze drone üretimini ele almaya başladı.

Bu teknolojiyi geliştiren askeri stratejistler, Ukrayna’nın belirli Rus mevzilerini yok etmesini sağlayabileceğine inanıyor.

Defence Express’in askeri kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, “Yapay zeka özellikli insansız hava araçları büyük filolar halinde konuşlandırılacak ve düşman mevzilerini hedef almak için birbirleriyle iletişim kuracak.”

Uzmanlar, yeni drone yeteneklerinin acil top mermisi ihtiyacının yerini almasa da, bu açığın bir kısmını azaltmaya yardımcı olabileceğini ve savaş alanında yeni bir dinamik yaratabileceğini belirtiyor.

Defense Express, yapay zeka unsurlarının, özellikle de otomatik hedef takibinden başlayarak makine görüşünün kullanımına ilişkin tartışmaların bir süredir devam ettiğini ve bu tür insansız hava araçlarının ilk örneklerinin zaten mevcut olduğunu belirtiyor.

Haberde ayrıca, bu tür insansız hava araçlarının birkaç ay gibi kısa bir süre içinde Ukrayna’ya gönderilebileceği belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close