Almanya, savunma harcamalarının GSYİH'nin %3,5'ine yükseltebileceğini açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, savunma harcamalarının GSYİH’nin %3,5’ine yükseltebileceğini açıkladı

Abone Ol 

Bloomberg’in haberine göre, Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Almanya’nın silahlı kuvvetlerin yıllarca ihmal edilmesini tersine çevirmek için yatırımları artırırken askeri harcamaları GSYİH’nın %3,5’ine kadar çıkarabileceğini açıkladı.

PistoriusMünih Güvenlik Konferansı’ndaki bir panelde yaptığı konuşmada, NATO üyelerinin GSYİH’nın en az %2’sini savunmaya harcama taahhüdünün “sadece bir başlangıç noktası olabileceğini” ve Avrupa ülkelerinin dünya çapındaki angajmanlarını genişletirken daha yetenekli silahlı kuvvetlere ihtiyaç duyduklarını söyledi.

“Yeterli miktarda paranın” yanı sıra savunma müteahhitleri arasında üretim kapasitesinin de arttırılması gerektiğini belirten Pistorius, Almanya’nın mali durumu göz önüne alındığında yeterli fon sağlamanın zor olacağını ancak bunu başarabileceklerini belirtti.

Pistorius, “Bu konuda kararlıyız ve %3’e hatta belki %3,5’e ulaşabiliriz. Bu dünyada ve ekonomimizde neler olduğuna bağlı olacak.” açıklamasında bulundu.

Almanya, Başbakan Olaf Scholz’un Rusya’nın Ukrayna’yı geniş çaplı işgalini “tarihi bir dönüm noktası” olarak ilan etmesinden önce, ordusuna daha fazla harcama yapmadığı için NATO müttefikleri tarafından eleştiriliyordu.

Almanya Savunma Bakanlığı geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Almanya’nın 1990’ların başından bu yana ilk kez gayri safi yurtiçi hasılasının %2’sini savunmaya harcama yönündeki NATO ittifakı hedefine ulaştığını açıklamıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 18 NATO ülkesinin %2’lik hedefe ulaşmasının beklendiğini belirtmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close