İngiltere, test platformu olarak kullanmak üzere Hollanda’dan yeni bir gemi teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, test platformu olarak kullanmak üzere Hollanda’dan yeni bir gemi teslim aldı

Abone Ol 

 Hollandalı Damen Tersanesi, FCS 4008 olarak adlandırılan 270 tonluk gemiyi otonom donanma teknolojilerinin testlerinde kullanılmak üzere teslim etti.

 29 Temmuz tarihinde Kraliyet Donanması Ar-Ge kurumu NavyX tarafından kabul işlemlerinin yapılmasından sonra Portsmouth Donanma Üssü’nde teslim alındı.

Damen Tersanesi, Kraliyet Donanmasına ilk kez bir gemi teslim etti. Bu teslimatın beraberinde geminin işler halde tutulabilmesi için Portsmouth Donanma Üssü’ne bir bakım merkezi kurdu.

Gemi daha önce tersane tarafından inşa edilmişti ancak kullanıma alınmamıştı. Damen Tersanesi, donanmanın talep ettiği dar takvim dahilinde gemiyi teslim etmeyi başardı.

42 metre boya ve 140 metrekare güverteye sahip gemi, adını Birinci Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Donanması’nda görev almış olan ve 1948’de Nobel Fizik Ödülü kazanan Patrick Blackett’dan alıyor.

XV Patrick Blackett gemisinde BAE Systems’ın ve L3Harris Technologies tarafından geliştirilen insansız deniz araçları test edilecek. Bunların yanında insansız sualtı sistemlerinin de testlerinin bu gemide yapılması planlanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close