İngiltere Savunma Bakanlığı: "Rusya, Zirkon füzesini ilk kez Ukrayna'ya karşı kullandı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere Savunma Bakanlığı: “Rusya, Zirkon füzesini ilk kez Ukrayna’ya karşı kullandı”

Abone Ol 

İngiltere Savunma Bakanlığı, yayınladığı istihbarat değerlendirmesinde, Rusya’nın Zirkon hipersonik füzesini ilk kez Ukrayna’ya düzenlenen saldırıda kullandığını bildirdi.

Bakanlık yayınladığı değerlendirmesinde, Zirkon 3M22 füzesine ait olan motor ve yönlendirme mekanizmalarının parçalarını gösteren ve özel işaretler taşıyan enkaza ulaşıldığını bildirdi.

Zirkon füzesi, bin kilometreye kadar etkili atış menziline sahip olacak şekilde geliştirildi. Değerlendirmeye göre, başlangıçta Rus Donanması tarafından kullanılmak üzere geliştirilen füzeyi Karadeniz’de taşıyabilecek geminin bulunmaması, fırlatma yöntemiyle ilgili soruları gündeme getirmişti.

Rus K-300 kıyı savunma sisteminin bu amaç için uyarlanmış olması mümkün. Kullanımı onaylanırsa, hızı ve manevra kabiliyeti nedeniyle bu, Ukrayna hava savunması için büyük bir zorluk teşkil edecek.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 24 Şubat 2022’den bu yana savaşa ilişkin günlük brifingler yayınlıyor. Moskova ise Londra’yı savaşla ilgili dezenformasyon kampanyası yürütmekle suçluyor.

Kaynak: AP, Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close