ABD ordusu, Japonya'daki tatbikatlarda ilk kez V-Bat insansız hava aracını kullandı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ordusu, Japonya’daki tatbikatlarda ilk kez V-Bat insansız hava aracını kullandı

Abone Ol 

ABD ordusu, Japonya’nın Okinawa eyaletindeki Irisuna Adası’nda bulunan W-174 Joint Okinawa Range Complex’te gerçekleştirilen askeri tatbikatları sırasında MartinUAV tarafından geliştirilen yeni V-Bat İHA’sını sergiledi.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre V-Bat insansız hava aracı, özel bir altyapı gerektirmeden dikey kalkış ve iniş (VTOL) yeteneklerine sahip insansız hava aracıdır.

Uzmanlara göre V-Bat, kompakt tasarımı sayesinde yerleştirme, taşıma ve çalıştırma adımlarını kolaylaştırırken, tek motorlu kanallı fan tahrik sistemi ile de pervaneli VTOL’lerde tipik olan fırlatma ve kurtarma destek ekipmanı ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Defence Express’e bilgi veren uzmanlara göre V-Bat drone ayrıca, çeşitli sivil ve savunma gereksinimlerini karşılamak için görev yüklerinde çok yönlülük sunuyor.

37 kg ağırlığında olan V-Bat, 167 km/s varan hızıyla, farklı alanlara hızlıca sızabilir ve 15.000 feet (4572 metre) kadar irtifada 83.3 km/s hızda sekiz saat boyunca görev yapabilir.

Savunma sanayi kuruluşu MartinUAV tarafından üretilen V-Bat insansız hava araçları; dikey kalkış ve iniş kabiliyetlerine rağmen, sabit kanatlı uçaklar gibi yatay olarak seyrederek operasyonel esnekliklerini ve verimliliklerini artırıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close