İngiltere: "Putin'in işgal planı Karadeniz'deki hakimiyet sorunu nedeniyle suya düştü" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere: “Putin’in işgal planı Karadeniz’deki hakimiyet sorunu nedeniyle suya düştü”

Abone Ol 

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın daha fazla Ukrayna toprağı ele geçirme girişiminin, Karadeniz üzerinde hakimiyet sağlayamaması nedeniyle başarısız olduğunu açıkladı.

Kremlin, Ukrayna güçlerinin 14 Nisan’da gemisavar füzelerle vurduğu amiral gemisi Moskva’nın batması da dahil son aylarda deniz kuvvetlerinde çok sayıda aksama yaşadı.

İngiltere Savunma Bakanlığı’na göre Vladimir Putin’in kuvvetleri, aynı zamanda jetlerinin uçaklarının çoğunu kaybettikleri ve stratejik öneme sahip Yılan Adası’nın kontrolü artık ellerinde olmadığı için zorlanıyor. Bakanlık, Rus gemilerinin 2014’te Moskova’nın Ukrayna’dan ilhak ettiği Kırım yarımadasına yakın durduğunu ekledi.

İngiltere; “Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun yüzey gemileri, devriyelerin genellikle Kırım kıyılarının görüş alanındaki sularla sınırlı olduğu son derece savunmacı bir duruş izlemeye devam ediyor” açıklaması yaptı.

Açıklamada, Rus gemilerinin Ukrayna’daki hedefleri uzun menzilli seyir füzeleriyle vurmaya devam etmelerine rağmen Karadeniz’de etkili bir kontrole sahip olmadıkları da belirtildi.

Sonuç olarak İngiltere Savunma Bakanlığı, Odessa limanına yönelik bir Rus amfibi saldırısı tehdidinin “büyük ölçüde etkisiz hale getirildiğine” ve bunun Ukrayna askerlerine başka bir yerde savaşma imkanı sağladığına inanıyor.

Öte yandan Rusya’nın elinde bölgede bulunan, Avrupa’nın en büyük nükleer enerji santrali Zaporijya yakınlarında daha fazla çatışma çıktığı bildirildi. Her iki taraf da diğerini alanı çevreleyen mevzileri bombalayarak bölgenin güvenliğini tehlikeye atmakla suçladı.

Kaynak: M5, Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close