İngiltere savaş gemilerine lazer silahlarının entegrasyonunu hızlandırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere savaş gemilerine lazer silahlarının entegrasyonunu hızlandırıyor

Abone Ol 

İngiltere Savunma Bakanlığı, lazer silah sistemlerinin beklenenden çok daha hızlı bir şekilde yaygınlaştırılacağını ve DragonFire’ın 2027’den itibaren Kraliyet Donanması savaş gemilerinde yer alacağını duyurdu.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre son teknoloji ürünü DragonFire lazer sistemi, 2027 yılından itibaren ilk kez Kraliyet Donanması savaş gemilerine yerleştirilecek.

Uzmanlara göre; atış başına yaklaşık 10 sterline havada görülebilen herhangi bir hedefe ateş edebilen ve bir kilometre öteden bir küçük bir demir parayı vurmaya eşdeğer bir isabet oranına sahip olan DragonFire sistemi, drone ve füze tehditlerine karşı son derece etkili bir savunma sağlayacak.

Lazer silahlarının başlangıçta 2032 yılında Birleşik Krallık silahlı kuvvetlerine sunulması bekleniyordu.

Ancak verilen bilgilere göre, İngiltere Savunma Bakanlığı bünyesindeki önceliklendirme kapsamında, laze silahları artık planlanandan yaklaşık beş yıl önce faaliyete geçecek.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps gelişme hakkında yaptığı açıklamada; “Daha tehlikeli bir dünyada, tedarik yaklaşımımız da doğal olarak değişiyor. Daha acil, daha kritik ve daha küresel adımlar atmamız gerekiyor. DragonFire, ordumuzun gücünü daha da güçlü bir noktaya getirecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close