İngiltere, "Rusya'yı caydırmak için" Avrupa'ya 20 bin asker konuşlandırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, “Rusya’yı caydırmak için” Avrupa’ya 20 bin asker konuşlandırıyor

Abone Ol 

İngiltere, Rusya’nın caydırılmasına yardımcı olmak amacıyla Kuzey Avrupa’daki askeri varlığını arttırmayı planladığını açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, İngiliz Ordusu ve Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden 20.000 askerin ilk aşamada Steadfast Defender 24 Tatbikatına katılmak üzere Avrupa çapında konuşlanacağını daha sonra ise bu askerlerlerin  Kuzey Avrupa’da çeşitli noktalara konuşlandırılacağını açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise; İngiltere’nin Haziran ayında sona erecek tatbikata, kara birliklerinin dışında bir uçak gemisi saldırı grubu, F35B savaş uçakları, keşif uçakları ve helikopterler göndereceği de belirtildi.

İngiliz Savunma Bakanı Grant Shapps yaptığı açıklamada; “Soğuk savaşın sona ermesinden bu yana NATO’nun en büyük tatbikatlarından birine yaklaşık 20 bin personel göndereceğiz. Ordumuzun 30 NATO ülkesinden ve İsveç’ten gelecek birliklerle güçlerini birleştirmesi, Putin tehlikesine karşı hayati bir güvence sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close