Filipinler'den Tayvan'a yakın adalardaki askeri varlığını artırma kararı! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Filipinler’den Tayvan’a yakın adalardaki askeri varlığını artırma kararı!

Abone Ol 

Filipinler Savunma Bakanlığı, Manila’nın bölgesel savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için Tayvan yakınlarındaki adalarda konuşlu asker sayısını ve askeri varlığını arttırma kararı aldığını açıkladı.

Filipin donanmasından yapılan açıklamada, Savunma Bakanı Gilberto Teodoro’nun Tayvan’a 200 km’den daha yakın olan Batanes adalarında askeri varlığın artılması için talimat verdiği belirtildi.

Filipin donanmasından yapılan açıklamada; “2024’ten itibaren adadalardaki askeri varlığımızın operasyonel olarak daha yüksek seviyeye ulaşması için çalışmaları hızlandırma kararı aldık.” ifadeleri kullanıldı.

Bu adalar ile Tayvan arasındaki Bashi Kanalı, Batı Pasifik ile tartışmalı Güney Çin Denizi arasında hareket eden gemiler için bir krtik bir geçiş noktası olarak kabul ediliyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında Filipinler ve Amerika Birleşik Devletleri orduları, Filipinler’in kuzey noktası açıklarında ortak devriyeler başlatmıştı.

Batanes Adası ayrıca, 17,000’den fazla Filipinli ve Amerikalı askerin katıldığı ve Balikatan olarak bilinen geçen yılki ortak askeri tatbikatlara da ev sahipliği yapmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close