İngiltere, Japonya ve İtalya, yeni nesil savaş uçağı programı için anlaşmaya vardı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, Japonya ve İtalya, yeni nesil savaş uçağı programı için anlaşmaya vardı

Abone Ol 

İngiltere merkezli savunma sanayi kuruluşu BAE Systems, Japon Mitsubishi Heavy Industries ve İtalyan Leonardo, yeni nesil savaş uçakları için konsept aşaması gereksinimlerini karşılama konusunda anlaştığını duyurdu.

Defence Express’de yer alan bilgilere göre; İngiltere merkezli savunma sanayi kuruluşu BAE Systems, Japon Mitsubishi Heavy Industries ve İtalyan Leonardo, önümüzdeki on yılın ortalarında hizmete girecek gelişmiş bir ön cephe savaş uçağı inşa etmek için işbirliği yapma konusunda anlaştı.

BAE System tarafından yapılan açıklamada; programın 2022’de ilk olarak gündeme gelmesinden bu yana “İtalya ve Japonya’daki sanayi ve hükümet ortaklarıyla yüksek bir katılım temposunun” sürdürüldüğü belirtildi.

BAE System, üç ülkenin önümüzdeki günlerde Londra’da düzenlenecek olan Defence and Security Equipment International (DSEI) silah fuarında projenin ilerleyişi hakkında bilgi vereceğini açıkladı.

GCAP’ın on milyarlarca dolara mal olması bekleniyor, ancak taraflar bütçenin nasıl paylaşılacağını henüz kesinleştirmedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Japonya ve İtalya katılmadan önce eski adıyla Tempest olarak bilinen projeye 2 milyar pound (2.49 milyar dolar) ayırdığını açıklamıştı.

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close