Estonya ve Letonya, ortak bir anlaşma ile Alman Iris-T SLM Hava Savunma Sistemi satın aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Estonya ve Letonya, ortak bir anlaşma ile Alman Iris-T SLM Hava Savunma Sistemi satın aldı

Abone Ol 

Estonya ve Letonya’nın, Alman savunma sanayi üreticisi Diehl’den, Iris-T SLM orta menzilli hava savunma sistemi satın almak için yaklaşık 1,1 milyar dola değerinde ortak bir anlaşma imzaladığı açıklandı.

Almanya, iki Baltık ülkesinin aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından geçen yıl başlatılan Almanya’nın Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne (ESSI) katılmaya yönelik bir niyet mektubu imzaladığını da açıkladı.

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur gazetecilere yaptığı açıklamada;  “Bu Estonya tarihindeki açık ara en büyük savunma yatırımıdır.” ifadelerini kullandı.

Pevkur ayrıca; “Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, silahlı kuvvetleri ve kritik altyapıyı hava saldırılarından korumak için hava savunmasının kritik öneme sahip olduğunu göstermiştir” açıklamasında bulundu.

İmza töreni Almanya’nın güneyinde Nürnberg yakınlarındaki Rothenbach’ta bulunan Diehl Savunma Geliştirme Merkezi’nde gerçekleşti.

İmza töreninde konuşan Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ise; “Ortaklarımız Estonya ve Letonya’nın IRIS-T SLM tedarik etmeye karar vermelerinden dolayı çok mutluyum. Bu hiç şüphesiz Avrupa hava savunmasını güçlendirecektir.” açıklamasında bulundu.

Özellikler

RIS-T SL, Alman Diehl Defense şirketi tarafından üretilmektedir. IRIS-T SL hava savunma sistemi; roketler, seyir füzeleri, insansız hava araçları, helikopterler ve avcı uçakları dahil olmak üzere çeşitli alçak ve orta irtifa tehditlerini imha edebilmektedir.

Farklı platformlara entegre edilebilir bir füze lançeri kullanılan sistemde elektro-optik sistemle desteklenebilen bir AESA radarı kullanılmaktadır.IRIS-T SLS için düşük oranda modifiye edilmiş bir IRIS-T hava-hava füzesi kullanılmaktadır. Karadan atılan IRIS-T füzeleri 12 km menzil ve 8 km irtifaya sahiptir.

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close