İngiltere İstihbaratı: "Rusya sonunda Ukrayna'ya karşı etkili bir savaş taktiği ile hareket etmeye başladı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere İstihbaratı: “Rusya sonunda Ukrayna’ya karşı etkili bir savaş taktiği ile hareket etmeye başladı”

Abone Ol 

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın yakın tarihli bir istihbarat raporuna göre, Rus ordusu Ukrayna’nın merakla beklenen karşı saldırısının ortasında etkili bir savaş zemini bulmuş gibi görünüyor.

Moskova’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili güncellemeleri düzenli olarak yayınlayan İngiltere Savunma İstihbaratı, Rus kuvvetlerinin Kiev’in tanklarını ve zırhlı araçlarını ilerletme girişimlerini yavaşlatmayı amaçlayan stratejiler geliştirdiğini açıkladı.

İstihbarat ayrıca Rusya’nın, Batı tarafından tedarik edilen tankların ilerlemesini önlemek için, belirlenen güzergahlarda çok sayıda tanksavar mayını konuşlandırdı.

Verilen bilgilere göre Ukrayna zırhlı araçlarının altında bu mayınlar patladığında, Rus kuvvetleri insansız araçlar, taarruz helikopterleri ve toplarla Ukrayna unsurlarına saldırarak karşı saldırıyı püskürtüyor. 

Rusya’nın yoğun kara mayınları konusundaki hazırlıkları, başka uluslararası raporlara da yansımış ve uluslararası askeri gözlemciler bu konuda Ukrayna ordusunu uyarmıştı. Uzmanlar, Kiev’in mayın temizleme araçlarını konuşlandırmadan yapacakları bir saldırının ” intihar etmek ” anlamına geleceğini belirtmişti.

İngiltere istihbaratı, Rus ordusunun yaklaşık 18 ayı geride kalan savaşta, Ukrayna’ya karşı ilk defa büyük zayiatlar verecek bir taktik belirlediğini belirtti.

Verilen bilgilere göre Rusya son dönemde ayrıca, Batı yapımı silahlar ve teçhizatları yok etmeye odaklandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close