Filipinler Ordusu, ABD yapımı HIMARS ve Hint BrahMos Cruise füzeleri satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Filipinler Ordusu, ABD yapımı HIMARS ve Hint BrahMos Cruise füzeleri satın alacak

Abone Ol 

Filipin ordusu, ABD’den HIMARS füze sistemleri ve Hindistan’dan BrahMos gemisavar seyir füzeleri tedarik edeceğini açıkladı.

Filipin Ordusu komutanlarından Korgeneral Romeo Brawner planlanan satın alma, ülkenin devam eden askeri modernizasyonunun bir parçası olarak gerçekleşeceğini açıkladı. 

300 kilometre menzile sahip olan HIMARS sistemleri, ABD ile Filipinler arasında geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen bir ortak askeri tatbikatta yer almıştı. 

Korgeneral Brawner yaptığı açıklamada; “Henüz envanterimizde olmasalar bile, bu modern ekipmanın kullanımı konusunda tatbikatlar sırasında ABD’li meslektaşlarımız tarafından eğitildik. Bu, bu yeni silah sistemlerini aldığımızda ordumuz kullanmak için hazır halde olacak.” ifadelerini kullandı. 

Hindistan ile BrahMos anlaşması

Diğer yandan Filipinler’in Hindistan’dan da BrahMos seyir füzeleri satın alması, Ocak 2022’de görüşmeleri yapılan, toplam 375 milyon dol08arlık bir anlaşmanın parçası olarak gerçekleşecek. 

Verilen bilgilere göre anlaşma o dönemde, COVID-19 salgını nedeniyle kesinleşmemişti. 

Tedarikin yeniden başlamasıyla Filipinler, BrahMos füzesini satın alan ilk yabancı ülke olmaya hazırlanıyor.

Hint ordusu son olarak Mart ayında nükleer kapasiteli, karadan karaya süpersonik BrahMos seyir füzesini başarıyla test ettiğini açıklamış ve füzenin belirlenen hedefleri başarı ile vurduğunu duyurmuştu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close