İngiltere İstihbarat Raporu: “Rusya, Ukrayna'daki muharebe kabiliyetinin yarısını kaybetti” - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere İstihbarat Raporu: “Rusya, Ukrayna’daki muharebe kabiliyetinin yarısını kaybetti”

Abone Ol 

İngiltere tarafından yayınlanan bir istihbarat raporuna göre Rus ordusu, geçen yıl Şubat ayında tam ölçekli bir işgal başlattığından bu yana Ukrayna’daki savaş kabiliyetinin neredeyse yarısını kaybetti.

Rapor, İngiltere Silahlı Kuvvetleri Komutanı ve İngiltere hükümetinin askeri başdanışmanı Amiral Tony Radakin tarafından bir meclis oturumunda açıklandı.

Amiral Tony Radakin rapora dayandırdığı konuşmasında; “Moskova o kadar zayıf hale geldi ki artık Kiev’in güçlerine karşı kendi karşı saldırısını yürütemez noktaya geldi.” ifadelerini kullandı.

Financial Times’da yer alan raporun ayrıntılarına göre ise Rusya; geride kalan yaklaşık 17 ayda, 10 milyon top mermisi ateşledi ama en iyi ihtimalle yılda 1 milyon mermi üretebilir. Yani stoklarını aynı şiddette bir savaş için yenileme imkanı bulunmuyor.

Ayrıca raporda Rusya’nın 2 bin 500 tank kaybettiği ve Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle yılda ancak 200 yeni tank üretebileceği belirtildi.

Önceki Raporlar

Amiral Tony Radakin’in iddiası, Moskova’nın Ukrayna’ya karşı savaşında büyük kayıplar verdiğine dair önceki istihbarat raporlarıyla örtüşüyor.

Bu yılın başlarında, Hollandalı açık kaynaklı web sitesi Oryx, Rus kuvvetlerinin Kiev’deki tanklarının üçte ikisini kaybettiğini ve şu anda eski Sovyet dönemi araçlarıyla mücadele ettiğini iddia etmişti.

Sızan bir ABD askeri raporunda da Şubat 2022’den bu yana 43.000 kadar Rus askerinin öldürüldüğünü ve 180.000 kadarının da yaralandığı belirtilmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close