Avustralya, AS 9 Huntsman obüslerinin ilk testlerini gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avustralya, AS 9 Huntsman obüslerinin ilk testlerini gerçekleştirdi

Abone Ol 

Avustralya Ordusu, Güney Kore’de AS9 Huntsman kundağı motorlu yeni obüsünün ilk canlı atış testlerini gerçekleştirdiğini duyurdu.

Defence Post tarafından bilgilere göre; Hanwha Defence Australia tarafından geliştirilen AS9 Huntsman kundağı motorlu obüsler, Avustralya tarafından yerel olarak üretilen 155 milimetrelik mermileri kullanabilecek.

Testler, üretici olan Hanwha Defence Australia tarafından, Avustralya Ordusu’ndan yetkililerinde katılımı ile Güney Kore’deki bir eğitim tesisinde gerçekleştirildi.

Hanwha Defence Australia tarafından yapılan açıklamada; “Sistemin testleri başarılı bir şekilde gerçekleştirildi ve Avustralya Ordusu’nun muharebe gücünü artıracak olan sistemin çalışabilirliği canlı atış testleri ile teyid edildi.” ifadeleri kullanıldı.

AS9 Huntsman kundağı motorlu obüsler

Hanwha Defence, K9 Kundağı Motorlu Obüs ve K10 Zırhlı Mühimmat İkmal Aracından oluşan Huntsman Araç Ailesi’ni geliştirren kurum olarak tanınıyor. Avustralya K9 için “AS9 SPH” ve K10 için “AS10 AARV” adlarını kullanacak.

Buna göre sistem, 55 mm / 52 kalibre olup, konvansiyonel olarak maksimum 30 km ve RAP roket destekli mermilerle 40 km menzile sahip olacak. Araçlar, ikmal için ise otomatik bir yükleme sistemi kullanacak.

Verilen bilgilere göre şirket, üretimin ardından ilk iki AS9’u 2025 yılı sonuna kadar Avustralya’ya teslim edecek. Kalan 42 aracın geliştirilmesine ise 2024’ün sonlarında başlanacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close