İngiltere, General Atomics'ten ilk Protector RG Mk1 İHA'sını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, General Atomics’ten ilk Protector RG Mk1 İHA’sını teslim aldı

Abone Ol 

General Atomics, ilk Protector RG Mk1 uzaktan dronu Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’na teslim ettiğini açıkladı. 

İngiltere Ordusu için üretilen dronun resmi transferi, Birleşik Krallık Savunma Ekipmanı ve Destek Muharebe Havası Direktörü Mareşal Simon Ellard’ın gözetiminde, Kaliforniya’daki El Mirage’daki Desert Horizon tesisinde gerçekleşti.

Simon Ellard yaptığı açıklamada; “İngiltere Ordusu’na ilk Protector uçağını teslim etmek büyük bir zevkti. İlk teslimat, Birleşik Krallık ekiplerini eğitmek için kullanılacak ve Birleşik Krallık Askeri Siciline kayıt edilecek” ifadelerini kullandı. 

‘Dünya Standartlarında Yetenek’

Verilen bilgilere göre diğer dronlar, 2023 yılında Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü’nde teslim edilecek. Sertifikasyonunun tamamlanması ise 2024’te gerçekleşecek.

40 saate kadar uçuş imkanına sahip olan RG Mk1 Drone, istihbarat, gözetleme, hedefleme ve keşif misyonları için hava kuvvetlerinin MQ-9 Reaper’ının yerini alacak.

Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri Programı Kıdemli Müdürü AIr Commodore Alex Hicks, “İlk Protector uçağının kabulü, Kraliyet Hava Kuvvetleri için önemli ve heyecan verici bir kilometre taşıdır” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close