İngiltere, Battlefield tanklarına kuantum bilgisayarlar kuracak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, Battlefield tanklarına kuantum bilgisayarlar kuracak

Abone Ol 

İngiltere Savunma Bakanlığı, teknolojinin yeteneklerini geliştirip geliştiremeyeceğini belirlemek için kuantum bilgisayarları savaş alanı tanklarına entegre etmeyi deneyeceğini açıkladı. 

İngiliz teknoloji firması ORCA Computing geçtiğimiz günlerde PT-1 model bir kuantum bilgisayar satın almak için anlaşmaya vardığını duyurdu. 

Verilen bilgilere göre alınan model, bir rafa sığan ve oda sıcaklığında çalışan “türünün ilk örneği” olup, muharebe aracı operasyonları için uygun hale getirildi ve ORCA sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, bilgisayar savaş alanında iletişimi önemli ölçüde kolaylaştırmak için tasarlandı.

New Scientist’e konuşan yetkili, “Bu teknoloji, savaş alanındaki komuta kararları için bilgi işlemeyi daha çevik hale getirecek ve savaş alanı dışında konuşlandırılamayan bir işlemci ile veri paylaşımından kaynaklanan riskleri azaltacak.” ifadelerini kullandı. 

Kuantum hesaplama

Kuantum hesaplama, karmaşık matematik denklemlerinin ve problemlerinin benzeri görülmemiş bir hızda hesaplanmasına izin veren gelişmekte olan bir teknolojidir.

Görevleri iletmek için bit veya ikili kod kullanan geleneksel makinelerin aksine, algoritmaları çalıştırmak için kübitleri kullanıyor.

PT-1 modeli, diğer kuantum bilgisayar türlerinde bulunmayan göreli taşınabilirlik sunarak kompakt kalmasını ve “pahalı soğutmadan” kaçınmasını sağlıyor. 

Sorunsuz iletişimin yanı sıra, savaş alanı tanklarında kuantum bilgisayarların önerilen diğer kullanımı, gelişmiş komuta karar verme için bilgi işlemede ilerlemeleri içeriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close