İngiliz Ordusu, ülke için üretilen ilk Boxer zırhlı araç prototipini teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiliz Ordusu, ülke için üretilen ilk Boxer zırhlı araç prototipini teslim aldı

Abone Ol 

İngiliz Ordusu, son denemeleri öncesinde ilk Boxer yeni nesil zırhlı savaş aracını teslim aldı.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın tedarik kolundan yapılan açıklamaya göre iki prototip İngiltere’ye ulaştı ve değerlendirilmek üzere Kraliyet Fusiliers Alayı’na teslim edildi.

Üretici Defence Equipment & Support (DE&S) yetkilisi Simon Hamilton gelişme ile ilgili olarak; “Bu prototiplerin denemeler için orduya teslim edilmesi sadece İngiliz Ordusunun geleceği için olumlu bir haber değil. Bu aynı zamanda İngiltere’nin savunma sanayisine ve tedarik zincirlerine yatırım yapma kararlılığımızı da artırıyor” ifadelerinı kullandı.

Gerekli tüm denemeler tamamlandığında, Boxer’ın tam oranlı üretime geçmesi ve resmi olarak konuşlandırılması bekleniyor.

‘Benzeri Görülmemiş’ Standartlar Belirleniyor

Boxer, İngiliz Ordusu’nun Zırhlı Tugay Savaş Ekiplerinin temel bir parçasını oluşturmak üzere tasarlanmış modüler bir zırhlı araçtır.

Üretici firma DE&S, protipi teslim edilen modern kara aracının “çığır açan güç/ağırlık oranı ve hareket kabiliyeti” nedeniyle zırhlı araçlar için benzeri görülmemiş bir standart belirlediğini belirtti.

Boxer, modüler tasarımı sayesinde, ateş desteği sağlama amaçlı, zırhlı muharebe aracı olarak kullanılabilen 40 mm kalibreli silahlarla donanmış insanlı ve insansız taret dahil olmak üzere farklı silah sistemleriyle veya 120 mm’ye kadar büyük kalibreli topla donatılabilecek.

Araç ayrıca, standart bir ana muharebe tankından %50 daha az toplam ağırlığı ile askeri nakliye uçakları ile kolayca taşınabilecek.

Firma tarafından verilen bilgilere göre, Boxer’ın piyade taşıyıcı, uzman taşıyıcı, komuta merkezi taşıyıcı ve tıbbi tahliye olmak üzere dört çeşidi olacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close