Güney Çin Denizi'nde gerilim tırmanıyor: Çin ve ABD'den askeri konuşlandırma kararı! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Çin Denizi’nde gerilim tırmanıyor: Çin ve ABD’den askeri konuşlandırma kararı!

Abone Ol 

Pekin ve Washington, Çin ve Filipinler arasında ihtilaflı deniz alanlarında artan gerilimin ardından Güney Çin Denizi’nde askeri konuşlanmalar yaptıklarını duyurdu.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu  Güney Çin Denizi’nde devriyeler gerçekleştirmek üzere deniz ve hava kuvvetlerine ait  güçler konuşlandırdığını açıkladı.

ABD ise yine Güney Çin Denizi’nde USS Carl Vinson liderliğindeki bir taşıyıcı saldırı grubunun Filipin Donanması ile iki günlük tatbikat gerçekleştirdiğini duyurdu.

ABD Donanması tarafından yapılan açıklamada “ABD Donanması müttefik ve ortak ülkeler arasındaki bağları güçlendirmek için düzenli olarak bu tür tatbikatlar gerçekleştirmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Bu adımlar, geçtiğimiz ay Filipin Sahil Güvenliği tarafından yayınlanan ve Çin gemilerinin Filipin teknelerine su püskürttüğünü gösteren gerilimin ardından geldi.

Ayrıca kısa bir süre önce Filipin ve Çin tekneleri arasında Güney Çin Denizi’ndeki bir kayalıkta çarpışma meydana gelmiş ve her iki ülke de birbirini suçlamıştı.

Hem ABD hem de Çin askeri varlıklarının tartışmalı sularda konuşlandırılması ile gözler yeniden Güney Çin Denizi’ne döndü.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close