İngiliz medyası: "Türkiye, enerji merkezi olma hedefinde kazanımlar elde ediyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İngiliz medyası: “Türkiye, enerji merkezi olma hedefinde kazanımlar elde ediyor”

Abone Ol 

Bulgaristan, Türkiye’nin sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminallerine erişim için uzun vadeli bir anlaşma imzaladı.

İngiliz Middle East Eye’de yayımlanan analiz M5 tarafından çevrilmiştir.

Yeni anlaşma, Türkiye’nin Balkan komşusuna iç enerji ihtiyacının yaklaşık yarısını sağlamasına olanak tanıyacak.

Bulgaristan devletine ait gaz operatörü Bulgargaz ile Türk devlet gaz firması Botaş arasındaki anlaşma, AB ülkesinin komşusunun gaz terminallerinde LNG transfer etmesine ve Botaş ağını gaz taşımak için kullanmasına izin verecek.

Bulgaristan Enerji Bakanı Rosen Hristov, anlaşmanın imzalanmasından sonra yaptığı açıklamada, “Bu anlaşma sayesinde, tüm uluslararası üreticilerden doğal gaz alabilen ve lojistik açıdan bizim için en uygun olan Türkiye’den gaz alarak bu konuda kendimizi güvence altına alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez ise; “Bu anlaşma, Balkan bölgesindeki teslimatlarımızın ve gaz arzının güvenliğini artırmak için önemli bir gelişmedir.” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan, AB’nin en fakir ülkelerinden biridir ve on yıllardır, yıllık yaklaşık üç milyar metreküplük gaz ihtiyacını karşılamak için neredeyse tamamen Rusya’ya bel bağlamıştır. Moskova, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Sofya’nın ruble ödemeyi reddetmesi üzerine Nisan ayında ülkeye 7 milyonluk teslimatı askıya almıştı.

Bulgaristan’ın Türkiye ile yaptığı 13 yıllık anlaşma, Bulgaristan’ın yılda 1,5 milyar metreküp doğal gaz taşımasına olanak tanıyarak ülkenin iç enerji ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılayacak.

Anlaşma, Bulgaristan sınırındaki Trakya bölgesini daha geniş bölge için bir enerji merkezi olarak konumlandırmayı uman Türkiye için büyük bir kazanım olarak görülebilir. Aralık ayında da Romanya, Azerbaycan gazını Türkiye üzerinden ithal etmeyi kabul etmişti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Rusya’nın Kuzey Akım boru hatlarından kıtaya olan transferini etkili bir şekilde azaltmasının ve Avrupa Birliği’nin Rusya’dan gaz ithalatını üçte iki oranında azaltma kararı almasının ardından Avrupa’da bir enerji kıtlığı yaşanıyor.

Türkiye ise ortaya çıkan bu durumu, Rusya, Azerbaycan ve İran’dan gelen gaz çeşitliğini kullanarak, hatta LNG sevkiyatları da yaparak bölgeye arz edebileceği ve bir gaz ticaret merkezi haline gelebileceği bir fırsat olarak görüyor. Ankara ayrıca, yeni LNG depolama kapasitesine yatırım yapıyor ve yeni gaz ithalat anlaşmalarını araştırıyor.

Bazıları, Türkiye’nin Rus gazının AB pazarına girmesi için bir arka kapı sağlayabileceğine dair endişelerini dile getirse de, Bulgaristan Enerji Bakanı Rosen Hristov gazetecilere verdiği demeçte, “Bu anlaşma sayesinde artık dünyanın her yerindeki üreticilerden gaz satın alabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Rosen Hristov; Bulgaristan’ın ülkeye hangi gazın gireceğini kontrol edemeyeceğini, ancak Rusya’dan LNG teslimatı almak için herhangi bir anlaşma imzalamayacaklarını belirtti.

Kaynak: M5
Çeviri/Analiz: Adem KILIÇ

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close