Almanya, İsrail’den füzesavar sistemleri satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, İsrail’den füzesavar sistemleri satın alacak

Abone Ol 

Alman hükümeti, İsrail Arrow 3 anti-balistik füze savunma sistemini satın almayı planlıyor.

Alman hükümeti, İsrail Arrow 3 anti-balistik füze savunma sistemini satın almayı planlıyor.

Şarku’l Avsat’ın Alman haber ajansı DPA’dan aktardığı habere göre  ajans Berlin’deki güvenlik kaynaklarından edindiği haberinde, ABD’nin bileşenleri tedarik ettiği silah sisteminin teknik yönlerine ilişkin yanıtla ilgili olarak Almanya’ya bilgi vereceğini, bu sebeple satışın  tamamlanmasının ABD hükümetinin onayını gerektirdiği kaydedildi. Kaynaklara göre bilgilerin yayınlanması, sistemin satın alma sürecinde önemli bir aşamanın kesildiği anlamına geliyor.

Arrow sisteminin satın alınması, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından Avrupa’da değişen güvenlik durumuyla Almanya’nın etkileşime girdiği silahlanma projelerinden biri. Satın alma planlarının belirtilen amacı, Almanya ve Müttefikleri daha iyi korumak.

Arrow sistemi, uzun menzilli balistik füzeleri imha etme kabiliyetine sahip, bu da yerden yüksekte, stratosferde görev yapabilme kabiliyeti anlamına geliyor. Sistem böylece Alman ordusuna yeni bir yetenek sağlayacak. Alman ordusu şimdiye kadar 30 km’ye kadar irtifalarda görev yapan Patriot füze sistemini kullandı. Daha yüksek irtifalarda balistik füzelere karşı savunma söz konusu olduğunda, yetenek açığı bulunuyor. En yüksek irtifada imha işleminin başarısı, yerde korunacak alanın büyüklüğü ve saldıran füze harp başlıklarının hasar veremeden imha edilmesi ile ilgili.

Kaynak: Şarku’l Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close