Il-76MD-90 uçağı, sekiz Molniya insansız hava aracı taşıyabilecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Il-76MD-90 uçağı, sekiz Molniya insansız hava aracı taşıyabilecek

Abone Ol 

 Bir savunma sanayi kaynağı TASS’a verdiği demeçte, Rusya’nın Ilyushin Il-76MD-90 askeri nakliye uçağı sekiz adede kadar Molniya havadan fırlatılan insansız hava aracını (İHA) taşıyabileceğini belirtti.

Kaynak, bir savaş uçağının, düşman hedefleri vurabilecek ve keşif yapabilecek üç adede kadar İHA taşıyabileceğini de sözlerine ekledi.

“Bugün, Molniya insansız hava araçlarının fırlatılması ve kullanılması için çeşitli seçenekler değerlendiriliyor. Il-76MD-90 uçağı, sekiz adede kadar İHA taşıyabilecek, operasyonel/taktik uçaklara da aynı anda üç adede kadar Molniya yerleştirilebilir.”

Çok amaçlı insansız hava araçları konseptine göre, Molniya düşman hedeflerini vurabilecek, hava keşifleri gerçekleştirebilecek ve diğer özel görevleri yerine getirebilecek.

Daha önce, Kronstadt Company’nin basın ofisi TASS’a Molniya’nın bir drone sürüsünün parçası olarak operasyonlar için uyarlandığını söyledi. “Dronlar arasında sürekli bir veri alışverişi var. Sürüdeki her dronun misyonunu değiştirmek mümkündür. Yapay zeka, sürüyü kontrol eden ana uçakla sürekli iletişim kurmadan grup içindeki görevi yerine getirmeye izin veriyor” dedi.

Molniya hafif drone, Grom ağır İHA’ya ek olarak geliştiriliyor. Açık kaynaklara göre İHA, yaklaşık 1,2 m kanat açıklığına ve 5-7 kg yük taşıma kapasitesine sahip. Molniya keşif ekipmanı taşıyabilecek. Ayrıca savaş başlığına sahip bir versiyonunun geliştirilmesi planlanmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close