Hollanda, Avrupa Ortak Silahlanma İşbirliği Örgütü’ne katılacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hollanda, Avrupa Ortak Silahlanma İşbirliği Örgütü’ne katılacak

Abone Ol 

Hollanda Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Hollanda’nın Avrupa savunma işbirliğini artırmak ve sanayisini daha iyi bir konuma getirmek amacıyla Ortak Silahlanma İşbirliği Örgütü’ne (OCCAR) katılmak istediğini açıkladı.

Hollanda Savunnn Bakanlığı’na göre ülkenin, Avrupa Ortak Silahlanma İşbirliği Örgütü OCCAR olan gruba katılmak, Avrupa’da savunma alanında daha fazla işbirliği ve Hollanda savunma sanayinin doğru konumlandırılması için önemli bir adım olacak.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; “Ukrayna’daki savaş ve savunma sektörü alanında yaşanan sıkışıklık bu adımın atılmasını mecburi kıldı.” ifadeleri kullanıldı.

OCCAR, yaklaşık 6,5 milyar dolar işletme bütçesi ve A400M nakliye uçağı, FREMM çok amaçlı fırkateyn ve Eurodrone dahil olmak üzere 17 projeden oluşan portföyü ile savunma teçhizatı projelerini yöneten bir Avrupa kuruluşudur.

Grup 2001 yılında Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya tarafından kurulmuş ve daha sonra gruba İspanya ve Belçika da gruba katılmıştır.

Hollanda’nın 2022 yılında yaklaşık 12 milyar euro olan savunma bütçesi 2023 yılında 15 milyar euroya yükseldi ve 2024 yılı için ise 21 milyar eeuro olması bekleniyor.

Hollanda Savunma Bakanlığ’na göre OCCAR ülkeleri yeni silah sistemlerinin geliştirilmesi ve tedarikinde maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için birlikte çalışıyor ve bu durum Hollanda için yeni fırsatlar doğuracak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close