Hindistan, donanmasına yeni bir uçak gemisi eklemek için harekete geçti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan, donanmasına yeni bir uçak gemisi eklemek için harekete geçti

Abone Ol 

Hindistan, Çin’in Hint Okyanusu bölgesindeki deniz varlığına karşı koymak amacıyla filosuna yaklaşık 4.8 milyar dolar değerinde bir uçak gemisi daha eklemeye hazırlanıyor.

Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, Hindisan Savunma Edinme Konseyi’nin ikinci bir yerli uçak gemisinin satın alınmasına onay verdiğini açıkladı.

MINT tarafından verilen bilgilere göre, en az 28 savaş uçağı ve helikopter taşıyabilme kapasitesine ait geminin Fransız Rafale jetlerini taşıyacak.

Hindistan’ın ilk yerli uçak gemisi INS Vikrant geçen yıl Hindistan filosuna katılmıştı.

Hindistan merkezli savunma kuruluşu Cochin Shipyard Ltd. tarafından inşa edilecek olan yeni uçak gemisinin, Hindistan’ın deniz gücünü önemli ölçüde artıracağı belirtiliyor.

Hindistan kaynaklarına gelişmeyi değerlendiren askeri uzmanlar; yeni uçak gemisinin, 370 gemi ve denizaltısıyla dünyanın en büyük donanmasına sahip olan Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun bölgedeki varlığını giderek artırmasına karşılık olarak hayata geçiriliyor.

MINT tarafından verilen bilgilere göre; Hindistan Savunma Bakanlığı ve Hindistan Deniz Kuvvetleri, detaylı açıklamayı önümüzdeki günlerde yapacak.

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close