Hindistan, Su-30 MKI filosu için yerli AESA radarı geliştirecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan, Su-30 MKI filosu için yerli AESA radarı geliştirecek

Abone Ol 

 Hindistan’ın Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO, Defence Research and Development Organization), hava kuvvetlerinin Su-30 MKI uçağı için yerli bir aktif elektronik olarak taranan dizi (AESA, Active Electronically Scanned Array) radarı geliştireceğini, Hindistan basını bildiriyor.

Devlet tarafından işletilen DRDO Elektronik ve Radar Geliştirme Kurumu (LRDE), üç ila dört yıl içinde Rus menşeli savaş uçağı için Uttam radarının büyütülmüş bir versiyonunu geliştireceğini ve uçuş testlerinin iki yıl içinde başlayacağını da sözlerine ekledi.

DRDO ve Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF, Indian Air Force) projeyi ortaklaşa finanse edecek ve IAF finansmanın çoğunu sağlayacak.

IAF, Uttam’ın ilerlemesini ve performansını değerlendirdikten sonra projeye yeşil ışık yaktı.

IAF, radarın “geliştirilmesi, entegrasyonu, uçuş testi ve sertifikasyonu” için birkaç Su-30 MKI ödünç verecek.

Indian Defense Research Wing’in bildirdiğine göre, radarın yeni versiyonu ek verici ve alıcı modüllerine ve daha geniş bir güç kaynağına sahip olacak ve bu da gelişmiş izleme ve tarama menzili sağlayacak.

Uçak ayrıca, hipersonik seyir ve havadan karaya füzelerin entegrasyonuna izin veren daha güçlü bir yerli uçuş kontrol sistemi ile donatılacak.

Bu arada, DRDO, Uttam’ın üretim için Hindustan Aeronautics Limited’e teknoloji transferini tamamladı. Radar, ülkenin 2024 yılına kadar hizmete girmesi planlanan yerli Mk1A avcı uçağına entegre edilecek.

Delhi Defence Review, Mk1A ve gelecekteki Mk2 ve Advanced Medium Combat Aircraft avcı uçakları için Uttam’dan türetilen bir atış kontrol radarının da geliştirildiğini yazdı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close