Hindistan Donanması ilk yerli üretim Drishti 10 İHA'sını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan Donanması ilk yerli üretim Drishti 10 İHA’sını teslim aldı

Abone Ol 

Hindistan Donanması ilk yerli üretim orta irtifa insansız hava aracı olan Drishti 10’u Haydarabad’daki Adani Havacılık ve Uzay Parkı’nda düzenlenen bir törenle teslim aldı.

Hindistan, Make in India girişiminin bir parçası olarak ürettiği ilk yerli üretim orta irtifa insansız hava aracı olan Drishti 10’u düzenlenen tçrenle teslim aldı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; her türlü hava koşuluna uygun İHA Haydarabad’dan Porbandar’a nakledilecek ve burada donanmanın gelecekteki operasyonlarına entegre edilecek.

Drishti 10 İHA, NATO STANAG 4671 sertifikalı bir istihbarat, gözetleme ve keşif platformu olarak tanımlanıyor. İHA’nın uçuş dayanıklılığı 36 saat olarak açıklanırken, ayrıca 450 kilograma kadar faydalı yük taşıyabildiği açıklandı.

Drishti 10 ve diğer yerel yapım insansız hava araçlarını geliştirmenin yanı sıra Hindistan yakın zamanda başka ülkelerden de İHA satın aldı.

Hindistan ordusu Kasım 2023’te Çin ile olan tartışmalı sınırı boyunca gözetimini arttırmak için İsrail’den altı adet Hermes 9000 insansız hava aracı tedarik etti.

Yeni Delhi daha önce de ABD ile 15 adet MQ-9B SeaGuardian ve 16 adet MQ-9B SkyGuardian insansız hava aracı üretimi için 3 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close